Kalábrijská ´ndrangeta zneužívala imigraci

Itálie – Imigrační byznys vynesl klanu organizovaného zločinu v Kalábrii 100 milionů euro a nyní také 23 rozsudků k odnětí svobody na celkem 150 let.

Mezi odsouzenými je rovněž bývalý farář v obci Isola Capo Rizzuto, 72letý suspendovaný kněz Edoardo Scordio, zakladatel největšího evropského  centra pro příjem migrantů, spravovaného konfraternitou nesoucí jméno Milosrdenství. Kalábrijská ´ndrangheta vysávala přibližně deset let toky státních peněz pod zástěrkou pomoci migrantům za asistence stovek nic netušících dobrovolníků.

Zvláštní policejní tým pro boj proti organizovanému zločinu (DDA) z Catanzara v operaci pod krycím názvem Jonny zakročil v roce 2017 proti celkem 68 osobám, včetně zmíněného kněze, který byl v procesu, zakončeném tento týden (24.6.), odsouzen za zločinné spolčení ke 14 a půl rokům nepodmíněně, referuje italský tisk.

O ohrožení spojeném se zvýšenou aktivitou mafie hovořila s Vatikánským rozhlase, sestra zavražděného soudce  předsedkyně nadace nesoucí jeho jméno, Maria Falcone.  “Samozřejmě, dobře víme, že k tomu dochází. Jedna z lekcí, kterou nám zanechal můj bratr Giovanni, spočívá v tom, že mafie dokáže využít každou příležitost, která jí může přinést zisk a nové možnosti podnikání.“

„Dnešní hospodářská situace a očekáváná krize otevírá před mafií mnoho nových možností, umožňuje jí vstoupit do našeho hospodářského systému a do společnosti, prostoupit to, co bylo ještě zdravé a legální, a získat kontrolu nad příjmy. Tímto způsobem bude naše hospodářství nakaženo mafiánským virem,” říká Maria Falcone.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 29. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář