Kamenná deska s Pilátovým jménem objevená před 57 lety

Jeruzalém. Izraelské muzeum v Jeruzalémě uchovává kámen z antické stavby se jménem Piláta Pontského. Objevili jej v roce 1961 italští archeologové, které vedl Antonio Frova, při vykopávkách na místech římského amfiteátru v antickém městě Cesarea Přímořská.

Na kameni je nápis, který obsahuje zbytek dosud čitelného jména římského místodržitele a který archeologové zrekonstruovali: [DIS AUGUSTI]S TIBERIÉUM [….PO]NTIUS PILATUS […PRAEF]ECTUS IUDA[EA]E [..FECIT D]E[DICAVIT] – „Ctihodnému Augustovi Tibériovi věnuje Pilát Pontský, prefekt Judeje.“ Je možné, že stavbu, jejíž byl tento kámen součástí, nechal postavit ke cti římského císaře Tiberia právě místodržitel Pilát během svého pobytu v Judeji.

Izraelské muzeum v Jeruzalémě uchovává kámen z antické stavby se jménem Piláta Pontského. Objevili jej v roce 1961 italští archeologové, které vedl Antonio Frova, při vykopávkách na místech římského amfiteátru v antickém městě Cesarea Přímořská. Na kameni je nápis, který obsahuje zbytek dosud čitelného jména římského místodržitele a který archeologové zrekonstruovali: [DIS AUGUSTI]S TIBERIÉUM [….PO]NTIUS PILATUS […PRAEF]ECTUS IUDA[EA]E [..FECIT D]E[DICAVIT] – „Ctihodnému Augustovi Tibériovi věnuje Pilát Pontský, prefekt Judeje.“ Je možné, že stavbu, jejíž byl tento kámen součástí, nechal postavit ke cti římského císaře Tiberia právě místodržitel Pilát během svého pobytu v Judeji.

Židovským badatelům se minulý měsíc podařilo identifikovat Pilátův prsten. Objeven byl sice už před 50 lety nedaleko Betléma, avšak teprve nyní zvláštní technologie umožnily rozluštit vyryté jméno.

Podle profesora Danyho Schwartze z Hebrejské univerzity je vysoce pravděpodobné, že prsten náležel pátému prefektu Judeje, který je známý z evangelií. Pilát je totiž jméno, které se v tomto regionu vyskytuje velmi vzácně. V praxi není znám žádný jiný Pilát než onen z 1. století.

Bronzový prsten byl užíván jako pečeť a to buď samotným Pilátem, nebo nějakým dalším vysokým úředníkem k tomu oprávněným. Jak uvedl deník Haaretz, pro autenticitu nálezu mluví také skutečnost, že tento typ prstenu nosili členové třídy ekvitů (tedy jízdy římské armády), do níž patřil také Pontius Pilát.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Foto: CC Search

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář