Kameny zmizelých v Mělníku připomenou oběti nacismu

Mělník – Oběti nacismu budou v Mělníku připomínat i prostřednictvím kamenů zmizelých. Město jich nechá 14. července položit 13 na čtyřech místech, kde žily židovské rodiny. Přijede zakladatel projektu, německý umělec Gunter Demnig. Jde zároveň o završení několikaletého mapování osudů židovských obyvatel Mělníka, kterému se věnovala učitelka mělnického gymnázia Renata Špačková spolu se svými studenty, řekl dnes ČTK mělnický místostarosta Petr Volf (Mělničané).

Kameny budou u domu čp. 4 na náměstí Míru, kde připomenou rodinu Flussovu, na náměstí Karla IV. před domem, kde žila rodina Freundova, na chodníku v ulici J. Seiferta, kde žila rodina Radnicova a v Pražské ulici u domu rodiny Metzgerových. Příprava akce trvala několik let a podle místostarosty je o zapojení do projektu i velký zájem. „Je to tak tři čtyři roky, než na vás přijde řada,“ doplnil Volf.

SOUVISEJÍCÍHumpolec připomněl kameny zmizelých židovskou rodinu Zaitschkovu

V září by podle starosty Ctirada Mikeše (Mé město) měla o židovské komunitě z Mělníka a okolí vyjít publikace. Mělnické židovské obyvatele, kteří ve městě před druhou světovou válkou žili, připomíná také místní židovský hřbitov, kde se dochovalo přes 160 náhrobků.

Kameny zmizelých (Stolpersteine) jsou speciální kameny s mosazným povrchem položené na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. První kámen usadil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem Demnig, od roku 2008 postupně přibývají i v České republice. V Evropě jich je přes 80.000.

Ve středních Čechách letos přibyly například před kladenským obchodem Bondy, připomínají rodinu Bondyů, a na pietním území v Lidicích židovskou ženu z Lidic Štěpánku Mikešovou. Byla zatčena několik dní před vypálením obce, zavraždili ji nacisté v Osvětimi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Mělník

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář