Kamerun: 170 vypálených vesnic a 2 000 mrtvých

Yaoundé – Násilí v kamerunských anglickojazyčných regionech eskaluje už 18 měsíců, více než 2 000 lidí bylo zabito a 170 vesnic vypáleno. Podle dostupných informací má frankofonní stát na svědomí sérii útoků, únosů a znásilnění namířených proti anglickojazyčným obyvatelům a jejich vesnicím v západním Kamerunu.

Násilí vůči komunitám vzrostlo poté, co anglofonní obyvatelé severozápadních a jihozápadních regionů v říjnu roku 2016 prostřednictvím protestů žádali o autonomii, protože cítili nedostatečně zastoupeni ve vládě.

Minulý měsíc Organizace spojených národů vyjádřila obavu, že násilí vůči těmto komunitách se za poslední dobu značně zhoršilo. Existují znepokojivé zprávy o zadržování, mučení, pálení domů a přehnaném užívání síly ze strany státu. OSN odhaduje, že kolem 21 tisíc lidí uprchlo do sousedních zemí a 160 tisíc bylo kvůli násilí přesídleno uvnitř státu. Mnozí se skrývají v lesích.

V nedávném rozhovoru pro Mission Network News situaci v zemi popsal ředitel kamerunské Association for Bible Translation and Literacy Efi Tembon. „Přes 2 000 lidí bylo zabito od chvíle, kdy to začalo, více než 170 vesnic bylo vypáleno, přes 200 tisíc lidí vysídleno a více než 100 tisíc uteklo do Nigerie,” uvedl Tembon.

Podle Tembona armáda zabila některé pastory a kostely začala používat jako vojenské základny. Vlna násilí má dopad i na 38 křesťanských projektů, které pomáhají zpřístupnit Bibli. 400 překladatelů se muselo přesunout, někteří se skrývají v lesích, jiní byli zabiti. „V některých komunitách bylo překládání úplně zastaveno,” podotkl Tembon.

„Lidí, kteří umírají v buších, je víc než těch, kteří jsou zabiti kulkou, protože nemají žádný přístup k lékařské péči,” vysvětlil Tembon. „Trpí malárií… děti umírají na podvýživu, nemají žádné jídlo,” dodal. Mnozí se nemají kam vrátit. „Jejich domovy byly vypáleny, rodinní příslušníci zabiti, žijí v buších bez jídla, bez oblečení, bez základních potřeb, vystaveni všemu možnému nebezpečí,” zdůraznil.

Tembon také upozornil, že kamerunská armáda v posledních letech obdržela podporu a výcvik od americké vlády. „Bylo to kvůli boji proti Boko Haram. Stály za tím dobré úmysly, ale víte, že dobré úmysly někdy mohou mít nechtěné následky,” uvedl Tembon. „Myslíme si, že Spojené státy jsou schopny nám pomoct,” dodal. „Vyzýváme ostatní, aby psali svým senátorům a svým reprezentantům, ať se o situaci dozví,” vysvětlil.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein vyzval kamerunskou vládu, aby kvůli zprávám o porušování lidských práv zahájila nezávislé vyšetřování. „Kvůli závažnosti zpráv o násilí proti Kameruncům v západní části země jsme požádali o přístup, abychom mohli ověřit obvinění proti bezpečnostním složkám a ozbrojeným silám,” prohlásil komisař.

 

Překlad: Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post  Foto: SCREENSHOT: YOUTUBE/BBC NEWS AFRICA

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář