Kanada je „nejpravděpodobnější destinací“ Bibiové, říká její právník

Washington – Právník Asie Bibiové doufá, že ona a její rodina brzy budou moci opustit Pákistán.

Křesťanka se od svého propuštění v listopadu minulého roku schovává pod dohledem policie, poté co pakistánský Nejvyšší soud zrušil trest smrti za rouhání.

Její rodina požádala západní země o azyl, ale ten po několika měsících nebyl dosud formálně nabídnout. Situace zůstává pro Bibiovou nejistá, jelikož návrh na přezkum jejího osvobození měl být tento měsíc soudem projednán.

Obavy vzbuzuje možnost, že by jí bylo zabráněno v odchodu ze země poté, co extrémisté vyvíjeli nátlak na pákistánskou vládu.

Její právník, Saif ul Malúk, je optimistický a věří, že jí brzy bude předložena nabídka a bude moci začít nový život mimo Pákistán, kde extrémisté stále žádají její popravu.

„Pákistánská vláda i její premiér je odhodlána zajistit bezpečnost Asie a jejího manžela a dvou dcer, dokud se nějaká země nerozhodne je přijmout. Kanada je jejich nejpravděpodobnější destinací,“ uvedl v rozhovoru pro Washington Post.

Dodal, že začátek života v nové zemi by pro Bibiovou přinesl nové výzvy. „Asie se zřídkakdy odvážila dál od vesnice předtím, než byla uvězněna, a tak začátek nového života v jiné zemi by pro ni byl výzvou,“ dodal. „Ale v této zkoušce prokázala pozoruhodnou sílu a já jsem přesvědčen, že se jí to podaří.“

Malúk uprchl do Nizozemska po osvobození své klientky ze strachu o život a domnívá se, že tam bude muset zůstat alespoň dva roky, než se bude moci vrátit. Přestože život v Nizozemsku je pro něj bezpečnější, řekl, že se chce vrátit, aby pomohl více lidem v Pákistánu čelit podobným obviněním z rouhání.

„Do té doby budu žít s přáteli v Nizozemsku nebo se svou dcerou v Británii. Ale toužím se vrátit domů, abych i nadále obhajoval oběti zákonů o rouhání,“ uvedl pro Washington Post.

„Bývalý právník Asie Bibiové, Saif-ul Malúk, vynaložil pro svého klienta obrovský kus práce, a hrozba, které za své odvážné nasazení za spravedlnost pro Asii čelí, je reálná. Je proto pochopitelné, že hledá své další působení ve světě mimo Pákistán. Se svými mediálními prohlášeními však zaměřuje pozornost hlavně na sebe. Asii a její rodině spekulace o jejím možném azylu vůbec nepomáhají, naopak – komplikují situaci,“ uvedla pro Křesťan dnes Miriam Kuzárová ze slovenské pobočky CitizenGO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Michal Nosál  Zdroj: Christian Today  Foto:  YouTube – Saif ul Malúk,

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář