Kanadské diecéze reagují na vlnu žhářských útoků na kostely

Kanadské diecéze reagují na vlnu žhářských útoků na kostely, ke které došlo po objevení stovek neoznačených hrobů v církevních školách, kde byly umísťovány děti původních obyvatel.

Církve podnikají kroky ke zvýšení bezpečnosti svých budov, zatímco jiné pracují na usmíření.

SOUVISEJÍCÍKatolická církev v Kanadě se omluvila za utrpení domorodých dětí v internátech

Římskokatolická diecéze v Britské Kolumbii se sídlem ve městě Nelson zažila vypálení čtyř misijních kostelů, které se nacházely v rezervaci, a další dva byly posprejované.

Biskup Gregory Bittman pro The Christian Post uvedl, že regionální orgán „navrhl svým farnostem, aby zvážily dodatečné zabezpečení našich sborů, ať už na profesionální nebo dobrovolnické bázi“.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Je politováníhodné, že lidem, zejména původním obyvatelům, toto násilí způsobuje ještě více utrpení,“ prohlásil biskup. Bittman se domnívá, že vládní úředníci by se měli aktivněji podílet na zastavení zjevného nárůstu násilí proti kostelům.

V květnu byly objeveny pozůstatky 215 dětí pohřbených na pozemku v Britské Kolumbii, kde stála církevní škola, která v roce 1978 zavřela své brány. Škola byla pod správou katolické církve a měla ve spolupráci s vládou pomoci místním Indiánům se asimilovat do společnosti.

Poblíž bývalé školy pro děti Indiánů v Saskatchewanu bylo nalezeno dalších 751 neoznačených hrobů, které byly rovněž na území pod správou katolické církve.

Římskokatolická arcidiecéze nacházející se ve městě Regina, které je v jižní části Saskatchewanu, zatím nezaznamenala žádné útoky, ale jak pro CP řekla mluvčí Lisa Polková, tak byla přijata bezpečnostní opatření pro ochranu budov.

„Někteří zahájili nebo zvýšili bezpečnostní hlídky svého majetku během noci. Několik farností si nechalo nainstalovat kamerové systémy,“ řekla pro CP Polková.

I když se útoky do značné míry zaměřily na budovy katolické církve, anglikánské a pravoslavné kongregace se také staly cílem vandalů. Ačkoli mnoho církví a diecézí je znepokojeno zjevným nárůstem počtu žhářských útoků, mnoho z nich se chce zaměřit na rasové usmíření.

Mluvčí anglikánské komunity v Britské Kolumbii Catherine Pateová uvedla pro CP, že v její diecézi se více zaměřují na „práci na usmíření a dekolonizaci“.

„My, v této diecézi, se nesoustředíme na vlnu vandalismu, ale místo toho soustředíme svůj čas a energii na usmíření, na kterém musíme pracovat a také jako církve pracujeme,“ řekla Pateová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. září 2021 Foto: screenshot – YouTube

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář