Kanadský imám vyšetřován policií za své kázání, v němž volá po „zničení prokletých Židů“ (Video)

 

MONTRÉAL – Kanadská policie v Montréalu prošetřuje kauzu imáma místní mešity, jenž na videu, které se rozšířilo po sociálních sítích, vyzývá Alláha, aby „zničil prokleté Židy“ a zabil je „jednoho po druhém“.

Video, které je tři roky staré, se na internetu objevilo 8. února, asi tři týdny poté, co bylo v mešitě v Quebec City při teroristickém útoku zabito šest muslimů a židovská komunita napříč Kanadou ve veřejných protestech vyjádřovala té muslimské podporu a solidaritu. Rabín Reuben Poupko, místopředseda kanadského Centra pro Izrael a židovské záležitosti v reakci na nahrávku montrealského imáma „odsoudil tato explicitní volání po smrti Židů těmi nejsilnějšími možnými termíny.“

„Domníváme se, že tyto deklarace mohou být porušením trestního zákona,“ řekl. Mluvčí islámského centra Al-Andalous v Montréalu oznámil, že imám Sayed al-Ghitawi byl zde pouze hostujícím imámem a centrum zároveň vydalo „objasnění“, že imámovy výroky byly vyřčeny během vojenského konfliktu v Gaze roku 2014. Nicméně „útok na mešitu v Quebec City by měl být připomínkou všem, že v naší demokracii neexistuje žádný »kontext«, který by legitimizoval výzvy k násilí proti jakékoliv identifikovatelné komunitě,“ dodal rabín Poupko.

Organizace Bnai Brith Canada podala na polici žalobu a zároveň zorganizovala online petici, v níž žádá kanadské zákonodárce, aby se více zasadili o uplatňování existujících zákonů proti zločinům z nenávisti.

Na konci svého kázání, které pronesl roku 2014 v montrealském islámském centru Al-Andalous, imám al-Ghitawi řekl: „Ó Alláhu, znič ty prokleté Židy a ukaž nám onen černý den, kdy je ztrestáš. Ukaž nám zázraky své síly a schopnost je ztrestat, Ó Nejmilosrdnější, zatřes se zemí pod jejich nohama. Ó Alláhu, zabij je jednoho po druhém, Pane, a ani jednoho z nich nenech naživu.“

 

 

Zdroj: ztis.cz 

Foto: youtube.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář