Kanadský kardinál Ouellet popřel obvinění ze sexuálního napadení

Vatikán – Kanadský kardinál Marc Ouellet dnes popřel obvinění ze sexuálního napadení, které proti němu vznesla nejmenovaná žena v rámci hromadné žaloby proti katolické arcidiecézi v Quebeku. Kardinál dnes v prohlášení uvedl, že obvinění považuje za nactiutrhačné, informovala agentura Reuters. Za Ouelleta se postavil i Vatikán, který ve čtvrtek oznámil, že neexistuje dostatek důkazů pro zahájení interního vyšetřování.

Jméno 78letého kardinála se objevilo v hromadné žalobě, kterou tento týden podala skupina kanadských věřících. Je v ní řeč o sexuálních napadeních spáchaných 88 duchovními a dalšími pracovníky quebecké arcidiecéze od roku 1940. Ouelleta se týká obvinění z let 2008 až 2010, které vznesla stážistka, jež pro něj tehdy pracovala. Tvrdí, že se jí tehdejší arcibiskup nevhodně dotýkal a měl nevhodné narážky.

SOUVISEJÍCÍKardinál Ouellet: Co se s tebou děje, Evropo?

„Jednoznačně odmítám, že bych používal nevhodné posunky týkající se její osoby a považuji tuto interpretaci a rozšiřování obvinění ze sexuálního napadení za nactiutrhačné,“ uvedl dnes kardinál.

Katolická církev o obvinění kardinála věděla od roku 2021 a papež František tehdy nařídil okolnosti vyšetřit. Kněz pověřený tímto případem ale došel k závěru, že církevní vyšetřování kardinála není na místě. „Papež František oznámil, že neexistuje dost podkladů pro zahájení kanonického vyšetřování kardinála Ouelleta pro sexuální napadení,“ sdělil ve čtvrtek mluvčí Vatikánu Matteo Bruni.

Skandály spojené se sexuálním zneužíváním věřících duchovními zmítají katolickou církví už dvě desetiletí. Obrovský rozsah problému ukázaly vyšetřovací zprávy z mnoha zemí, celkově se obětí kněží staly statisíce věřících, zejména nezletilých.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Ouellet

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář