Kanonie pokračuje v obnově kláštera v Nové Říši, letos dojde i na Rajský dvůr

Nová Říše (Jihlavsko) – Kanonie premonstrátů pokračuje v obnově kláštera v Nové Říši na Jihlavsku. V tomto roce nechá upravit i Rajský dvůr a zahradu velkého dvora, které na sebe prostorově navazují. Rajský dvůr bude sloužit především pro rozjímání tamní komunitě, zahrada s trávníky, růžemi a levandulí bude přístupná také návštěvníkům kláštera. ČTK to sdělila ředitelka správy kanonie Marcela Lorencová. Podle věstníku veřejných zakázek bude úprava těchto klášterních zahrad stát skoro 2,8 milionu korun bez daně.

Jde o závěrečnou část velkého projektu dotovaného z evropského programu IROP. „Tento projekt má již většinu aktivit zrealizovaných, a to včetně revitalizace zahrady starého hřbitova,“ uvedla ředitelka správy kanonie. Doplnila, že návrh na obnovu Rajského dvora byl upraven podle poznatků, které vyplynuly z podrobného archeologického průzkumu. Přibudou kamenné prvky, bude tam také potůček s malou kašnou.

SOUVISEJÍCÍ V budějovickém klášteře skončila největší obnova od roku 1723

Zahrada Rajského dvora bude sloužit především komunitě kláštera. „Této zahradě bude navrácena její funkce, a to je prostor pro rozjímání,“ uvedla Lorencová. Klasické prohlídky tam nebudou, návštěvníci se do této zahrady dostanou jen při speciálních akcích. Podívají se do ní přes okna, protože prohlídkový okruh vede křížovou chodbou. V zahradě velkého dvora budou moci příchozí trávit čas například před prohlídkou.

V roce 2020 klášter představil upravený prohlídkový okruh s klenotnicí, v níž vystavil dochované cenné liturgické předměty. Součástí dotovaného projektu bylo například také restaurování varhan.

Investice v novoříšském klášteře pokračují. „V loňském roce jsme se snažili navázat na opravy, které byly plánované již v letech minulých a technicky byly zcela nebo částečně připravené. K nejvýraznějším patří vybudování nového apartmánového ubytování v přízemí kláštera,“ uvedla ředitelka správy kanonie. Klášter připravuje rovněž nové informační centrum s obchůdkem a kavárnou. „Zde bychom rádi v budoucnu pořádali menší kulturní akce – výstavy, vernisáže, komorní koncerty, promítání a vše, co nám tyto prostory dovolí,“ uvedla.

Klášter v Nové Říši postihla během 800 let od založení řada tragických událostí. Totalitní režimy se ho v minulém století snažily zlikvidovat dvakrát. Část řeholníků zahynula v nacistických koncentračních táborech. Po nástupu komunistického režimu byli řeholníci zatčení v roce 1950 a ve zinscenovaném procesu odsouzení k mnoha letům vězení a pracovním táborům. Klášter pak sloužil 40 let jako vojenské skladiště. Premonstráti s opravami klášterních budov začali po svém návratu v roce 1991.

Novoříšská kanonie čítá osm řeholníků. Premonstráti se s pomocí zaměstnanců starají o svůj majetek, spravují pět farností, které jsou v okolí kláštera, duchovní správu mají také ve čtyřech dalších farnostech. Pravidelné turistické prohlídky kláštera jsou v červenci a srpnu, jindy pouze po předchozí domluvě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – Nová Říše

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář