Kantorovo středisko: Ve světě přibývá antisemitských útoků

Tel Aviv – Násilných útoků proti Židům loni přibylo a počet Židů zabitých při antisemitsky motivovaných trestných činech byl nejvyšší za desítky let. Uvedlo to dnes Kantorovo středisko při univerzitě v Tel Avivu. Útoků namířených proti Židům celosvětově přibylo o 13 procent na 387. Ten nejzávažnější se stal koncem října v synagoze v americkém Pittsburghu, kde muž, jenž se na sociálních sítích netajil antisemitismem, zastřelil 11 lidí.

Autoři zprávy upozornili, že nejstrmější nárůst protižidovských útoků byl v západní Evropě, například v Německu jich proti předchozímu roku přibylo o 70 procent. Podle předsedy Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora narůstá mezi Židy pocit ohrožení.

„Nyní se jasně ukazuje, že antisemitismus se neomezuje pouze na krajní levici, krajní pravici a radikální islamisty – stal se součástí hlavního proudu a občanská společnost ho často toleruje,“ tvrdí Kantor.

Agentura AP připomíná, že Kantorovo středisko zprávu zveřejňuje každoročně před izraelským Dnem památky obětí holokaustu a hrdinství. Letos byla zveřejněna jen několik dnů po střelbě v synagoze v Kalifornii, při které útočník zabil jednu ženu a další tři lidi zranil.

Podle Kantora je také stále více antisemitských výroků a komentářů na internetu a v médiích. Nedávno byl třeba v mezinárodním vydání listu The New York Times zveřejněn kreslený vtip, který izraelského premiéra Benjamina Netanjahua představoval jako psa s obojkem s Davidovou hvězdou, jak vede slepého amerického prezidenta Donalda Trumpa s jarmulkou na hlavě. List se později za tuto kresbu omluvil.

Projevy antisemitismu se objevily také ve Francii, kde žije nejpočetnější židovská komunita v Evropě, mezi stoupenci aktivisty hlásícími se k hnutí takzvaných žlutých vest. Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, což bylo o 75 procent více než v roce předchozím.

O České republice se ve zprávě píše, že míra antisemitismu je nízká, ale že je na vzestupu antisemitský diskurz v médiích, zejména pokud jde o konspirační teorie. Na Slovensku se antisemitské výroky objevují jako součást nenávistných projevů zástupců krajní pravice, které jsou namířeny proti Romům a Židům. Autoři studie také připomínají, že slovenští pravicoví extremisté i ve svých proslovech a na sociálních sítích oslavují nacisty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons – ilustační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář