Kaplanka v Brně navštěvuje i pacienty na umělé plicní ventilaci

Brno – O své nemoci, ale třeba i o uprchlících nebo zbraních si chtějí povídat pacienti ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, které navštěvuje kaplanka Jana Majerčíková známá jako sestra Františka. Denně obejde pět až 20 pacientů. Chodí i na covidová oddělení.

SouvisejícíNemocniční kaplani nabízejí své služby i lékařům, zdravotníkům a rodinným příslušníkům hospitalizovaných

„Většina pacientů vidí svůj stav nadějně, ale jsou i pacienti, kteří vědí, že zemřou,“ řekla sestra Františka. Navštěvuje i pacienty na umělé plicní ventilaci. I když od nich nemá odezvu, mluví na ně nahlas a modlí se za ně.

SouvisejícíNemocniční kaplan je u nemocných s covidem jako prostředník

Nemocniční kaplani poskytují duchovní službu jak věřícím, tak nevěřícím. Ve svatoanenské nemocnici službu zabezpečují tři kaplani. „Naším pracovním nástrojem je rozhovor. Jsme v nemocnici pro kohokoliv. Pro nemocné, jejich příbuzné i pro personál. Chodím za pacienty napříč generacemi, stavy a myšlenkovými proudy,“ uvedla sestra Františka.

Podle ní si ji volají třeba i nemocní, kteří si chtějí popovídat o uprchlících nebo o zbraních. „Zajímá je taky, jestli mám vlasy,“ poznamenala kaplanka. Nejčastěji se na ni ale obracejí lidé, kteří jsou v nemocnici delší dobu, a chtějí mluvit o své nemoci. „Kdybych se ocitla v takové situaci já, budu ráda, když za mnou někdo přijde a budu mu moct vypovědět, jak se to stalo a co cítím,“ řekla sestra Františka. Dodala, že pokud má pacient možnost ventilovat svou bolest, často dojde ke smíření.

Návštěvy pacienti vítají obzvlášť nyní, když kvůli pandemii covidu-19 platí dlouhodobý zákaz návštěv. „Už od října docházím i na covidová oddělení. Většina pacientů vidí svůj stav nadějně, ale jsou i pacienti, kteří vědí, že zemřou,“ uvedla sestra Františka. Kromě standardních covidových oddělení navštěvuje i anesteziologicko-resuscitační kliniku, kde jsou nejtěžší případy a lidé na umělé plicní ventilaci v umělém spánku. „Chodím se za nimi modlit, mluvím na ně nahlas, ale samozřejmě odezva od nich není žádná,“ dodala kaplanka. Původně pracovala jako zdravotní sestra, do pastorace nastoupila v roce 2005, kdy služba nemocničních kaplanů začínala.

Nemocniční kaplany nabízejí i jiné nemocnice, jako například Fakultní nemocnice Brno včetně její Dětské nemocnice, znojemská nemocnice nebo Nemocnice Kyjov. ČTK to řekli mluvčí nemocnic.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – nemocnici u svaté Anny v Brně

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář