Kaplička sv. Antonína v Žabovřeské ulici v Brně má být obnovena do konce října

Brno – Součástí rozsáhlé stavby velkého městského okruhu je i obnova kapličky svatého Antonína z Padovy, která je nedaleko zastávky v Pisárkách pod skálou. Do konce října se jí má vrátit původní podoba a uvnitř bude také nová socha svaté Barbory, jedná se ještě o další soše Antonína Paduánského, řekl dnes novinářům Martin Čihalík ze společnosti Pastiglia, která obnovuje památky. Po dokončení stavby za dva roky má vést ke kapličce cesta pro pěší od Pisárek po lávce přes novou silnici, na druhou stranu bude pokračovat pod Wilsonovým lesem nad tramvajovým tunelem.

„Máme hotový celý nový krov a kde nebude krytina, už je nátěr ve stejné barvě jako v minulosti. Je očištěná fasáda a doplňují se defekty na cihlách. Černé cihly jsme natřeli asfaltovým lakem. Osadili jsme také nápisové desky a blížíme se k dokončování zvenčí. Uvnitř je potřeba vymalovat kapli, udělat strop a mozaikovou podlahu,“ popsal práce Čihalík. Odlévá se také nový zvon a vyrábějí se hodiny, které budou součástí kapličky.

O obnovu se zasadil především Vítězslav Žůrek z vedení dopravního podniku, který usiloval o to, aby zde kaplička zůstala a dostala původní lesk. Vedení města tuto snahu reflektovalo a podpořilo ji. Dnes také zástupci restaurátorské firmy vložili do koule na střeše kapličky kovovou schránku se vzkazy budoucím generacím od vedení města i od dopravního podniku. „Náš vzkaz je techničtější a věcnější, že jsme dopravní podnik, zaměstnáváme 2600 lidí, máme 750 vozidel a sloužíme občanům města. Zmiňujeme stavbu tunelu, který je pro nás důležitý, a závěrem jsme tam dali poselství, že bychom chtěli a přáli bychom si, aby ti, co přijdou po nás, to dělali aspoň stejně dobře jako to děláme my,“ řekl Havránek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – kaplička sv. Antonína

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář