Karanténa zvyšuje výskyt násilí na ženách

Latinská Amerika – Jako “přízrak, jež ti sevře hrdlo a již tě nepustí” definuje Panamazonská církevní síť (REPAM) násilí páchané na ženách, které se v souvislost s povinnou karanténou mající zamezit pandemii koronaviru, šíří v mnoha zemích Latinské Ameriky. Přestavitelé REPAMu označují také toto násilí za pandemii, která se v souvislosti s tou druhou stává ještě zběsilejší.

“V Amazonii jsou údaje o fyzické, sexuální a psychologické agresi na ženách alarmující a takřka naturalizované, jak společenskými autoritami tak veřejnými systémy,” upozorňuje dále tato panamazonská organizace. V důsledku toho se tento jev stává “neviditelný a nečelí se mu s příslušnou naléhavostí”. Mezi dalšími faktory přispívající k rozšířenosti násilí na ženách jmenuje “přílišné množství lidí žijících pod jednou střechou, hlad a zoufalství plynoucí z ekonomické krize vyvolané koronavirem tuto realitu ještě více vyostřují,” konstatuje zpráva REPAMu.

Podle údajů Panamazonské církevní sítě bylo např. v Bolívii zaznamenáno od počátku karantény 1200 případů domácího úsilí, v Kolumbii došlo k padesátiprocentnímu nárůstu volání na linky pomoci zneužívaným ženám, přičemž v 77% případů dochází k násilnostem přímo v jejich domovech. K tomu přistupují útoky na sociální aktivistky páchané obchodníky s narkotiky a organizovaný zločinem, upozorňuje REPAM na vedlejší efekty celosvětových restrikcí, jež mají zamezit šíření koronaviru.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 21. dubna 2020  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář