Kardinál Bo po masakru v Myanmaru: Kdy skončí nelidské barbarství?

“Strašlivé zvěrstvo a odporný čin nelidského barbarství,” tak označil arcibiskup Rangúnu, kardinál Charles Bo masakr, ke kterému došlo v Myanmaru na Štědrý den ráno. Mezi 38 oběťmi zastřelenými ve státu Kaja na východě země jsou také dva pohřešovaní pracovníci organizace Save the Children. 

Sociální sítě rozšířily 24. prosince děsivé fotografie ohořelých těl v troskách shořelých aut nalezených ve vesnici Mo So na předměstí Hpruso ve státě Kaja. Podle svědků oběti uprchly před boji mezi ozbrojenými odbojovými skupinami a armádou poblíž vesnice Koi Ngan. Skupina lidí, ve které nechybělo mnoho žen a dětí, byla obklíčena armádními jednotkami, poté byli všichni postříleni a spáleni v kamionech. Mluvčí junty Zaw Min Tun potvrdil, že v pátek došlo v Hprusu ke střetům s odpůrci armády. Vojáci se prý pokusili zastavit sedm „podezřelých aut“. Generál připustil, že bylo zabito několik lidí, aniž by uvedl přesný počet obětí. Podle mezinárodní humanitární organizace Save the Children bylo zavražděno nejméně 38 lidí, včetně dvou jejích zaměstnanců, kteří byli pohřešováni

SOUVISEJÍCÍMyanmarská armáda vypálila letniční sbor ve státě Chin

“Kdy to všechno skončí? Kdy se přestaneme navzájem zabíjet?“ – ptá se kardinál Bo v listu adresovaném barmskému národu a mezinárodnímu společenství. „Ve chvíli, kdy většina světa slavila narození našeho Pána Ježíše Krista, obyvatelé vesnice Mo So zažili strašlivý šok z nelidského barbarství. Zatímco mnozí z nás oslavovali zjevení Světla a počátek života Knížete pokoje, mnozí v Myanmaru trpěli temnotou smrti a zkázy,“ píše kardinál Bo. Připomíná také další události, které se odehrály na Štědrý den, včetně leteckých útoků v Karenském státě, které donutily tisíce lidí uprchnout přes hranice do Thajska, a bombových útoků v Čjinském státě. Ragúnský arcibiskup důrazně vyzývá všechny strany konfliktu ke složení zbraní a výslovně se obrací na barmskou armádu, aby “přestala bombardovat a ostřelovat nevinné, ničit domy, kostely, školy a nemocnice, a zahájila dialog s demokratickými silami a etnickými ozbrojenými skupinami”. Kardinál Bo připomíná slova papeže Františka z poselství Urbi et Orbi, kde vybízel k nastolení pokoje v Myanmaru, a vyzývá mezinárodní komunitu k modlitbým, solidaritě, humanitární pomoci a diplomatickému úsilí, aby v zemi ustaly tragické konflikty a vyšla na cestu spravedlnosti a míru.

Krutý masakr civilistů důrazně odsoudily lidskoprávní organizace. Západní vlády včetně Spojených států vydaly společné prohlášení, ve kterém odsoudily „závažné porušování lidských práv” v celém Myanmaru a vybídly k zajištění “bezpečnosti všech civilistů v souladu s mezinárodním právem.“

Mezinárodní společenství sleduje se znepokojením vývoj situace v Myanmaru po vojenském převratu, ke kterému došlo 1. února letošního roku svržením vlády známé aktivistky a držitelky nobelovy ceny míru Aung San Su Ťij. Proces s touto barmskou političkou, obviněnou za držení vysílačky, podněcování ke vzpouře a porušování proticovidových restrikcí, byl naposled odročen na 10. ledna.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 29. prosince 2021 Foto: screenshot YouTube – Myanmar

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář