Kardinál Duka bude sloužit mši za oběti heydrichiády

Praha – Tradiční bohoslužbu za oběti heydrichiády bude dnes v poledne v katedrále svatého Víta sloužit kardinál Dominik Duka. Kvůli protiepidemickým opatřením nebude veřejnosti přístupná, bude ji možné sledovat na webu TV Katedrála a facebooku. Při bohoslužbě bývá zapáleno 294 svící za ty, kdo byli během heydrichiády zavražděni, a čtou se jejich jména.

Svíce mají symbolicky připomenout lidi, kteří byli ve dnech 24. října 1942, 26. ledna 1943 a 3. února 1944 zavražděni v koncentračním táboře Mauthausen. Mezi povražděnými byli příbuzní a zejména spolupracovníci členů paraskupin Anthropoid, Out Distance a Silver A. Bez jejich statečnosti a obětavosti by nemohla být úspěšně provedena vojenská akce proti Reinhardu Heydrichovi.

Členové výsadkářské skupiny Anthropoid provedli atentát na zastupujícího říšského protektora a jednoho z hlavních architektů holokaustu Heydricha 27. května 1942. Heydrich sice útok přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. V následné vlně represí okupační správa popravila tisíce lidí a srovnala se zemí obce Lidice a Ležáky. Atentát ale posílil pozici československé exilové vlády v Londýně a i díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské dohody, která předválečné Československo připravila o pohraničí.

„Výročí heydrichiády se jistým způsobem dotýká i pražského arcibiskupství, zejména prezidenta tehdejší katolické charity Otto Stanovského. S odbojem i s přípravou atentátu na Reinharda Heydricha je spojena i činnost římskokatolické církve. Víme, že parašutisté Anthropoidu po přistání v okrese Nymburk nalezli první útočiště u římskokatolického faráře,“ připomněl kardinál Dominik Duka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Za to je třeba Duku pochválit, protože u nás se masivně připomíná 21.srpen a je snaha nepřipomínat daleko horší okupaci německými nacisty.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář