Kardinál Duka: Musím dát jasně najevo, že církev je stále bezpečné prostředí

Kardinál Duka řekl, že očekával, že se problémy, spojené se sexuálním zneužíváním se objeví, také v České republice a proto hledal statistiky a oslovil právníky kvůli prozkoumání problémům s tím spojeným.

Příčiny vidí v ztrátě identity člověka, sexuální revoluci, ale i v „teologii smrti Boha,“ řekl v rozhovoru pro Katolický týdeník. Bez bázně před Bohem člověk ztrácí bariéry, co je dle kardinála trefně vyjádřené ve výroku Dostojevského z Bratří Karamazových: „Není-li Bůh, všechno je dovoleno.“

I když připustil, že se v případech zneužívání mohla stát chyba, odmítl tvrzení, že by církev tyto skutky tajila. Důvodem jeho inciativy k úpravě českých zákonů pramení z absence souhry mezi církevní směrnicí a legislativou.

V případě českobudějovického kněze, medializovaného Televizí Seznam, připustil, že šetření postupovalo pomalu, ale připomenul, že oba biskupové, kteří o tom věděli „byli již na konci sil – a to vše ještě víc zkomplikovalo.“

Kardinál Duka si je vědom, že v sázce je kredit církve a proto je podle něj důležité, že jako „biskup a představený církve musím dát jasně najevo, že církev je stále bezpečné prostředí.“

Rozhovor s kardinálem vyšel jako reakce na reportáž Televize Seznam, kde Sabina Slonková a Jiří Kubík přinesli důkazy o tom, že biskupové znali svědectví žen o zneužívání knězem a nedokázali to vyřešit.

Česká katolická církev v březnu informovala, že zřídí kontaktní místo pro mladistvé ohrožené sexuálním zneužíváním. Má například pomoci ke zprostředkování psychologické a právní pomoci.

„Biskupové věří, že se tímto krokem podaří usnadnit přístup k psychologické i pastorační pomoci a ke zprostředkování případného právního řešení těchto politováníhodných činů,“ sdělila ČBK. V nejbližších dnech začne pracovat přípravná komise pro vznik kontaktního místa.

Biskupové na zasedání sexuální zneužívání v církvi odsoudili. Je podle nich zločinem i těžkým hříchem, který oběti zneužívání poznamenává na celý život. Zároveň podle ČBK ubírá církvi na důvěryhodnosti.

Biskupství brněnské přitom nedávno odvolalo z funkce církevního soudce Jana Rozka právě proto, že založil iniciativu na pomoc obětem sexuálního zneužití duchovními. Uvedl to deník Mladá fronta Dnes (MfD). Rozek neúspěšně hledal pro svůj projekt podporu katolických špiček, napsal deník. „Soukromá aktivita pana Rozka, konkrétně webové stránky procistoucirkev.cz, je v rozporu s oficiálním postupem a směrnicemi římskokatolické církve a Svatého stolce. Důvodem odvolání z funkce tedy není jeho osobní snaha pomáhat, ale skutečnost, že jeho veřejné aktivity nejsou slučitelné s úřadem soudce, který musí za všech okolností zůstat nestranný a v jednotě se svými nadřízenými,“ řekla MfD mluvčí biskupství Martina Jandlová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář