Kardinál Duka se usmířil s Pavlem Černým

Praha – Podle informací Magazínu Christnet se kardinál Duka při příležitosti slavnostní bohoslužby v katedrále sv. Víta smířil s emeritním předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Černým. Ke konfliktu, po kterém pražský arcibiskup opustil rozhlasové studio, došlo během víkendové debaty o navrácení mariánského sloupu na Staroměstské náměstí.

„Když slavnostní mše skončila, pan kardinál vykročil z průvodu celebrantů a přistoupil ke mně. Vyslovil omluvu za svá slova a já jsem učinil totéž. Stačil jsem mu ještě říct, že i přes tvrdý názorový spor ho mám rád jako bratra v Kristu,“ uvedl pro Christnet Černý.

Rozčílený Duka opustil debatu s Černým. „Je to neekumenické pošlapání všeho,“ řekl kardinál

V pražské katedrále se ve středu večer konala slavnostní ekumenická mše při příležitosti sta let od narození zakladatelky hnutí fokoláre Chiary Lubichové. Pavel Černý se setkání zúčastnil jako jeden z pozvaných hostů.

K vyhrocenému konfliktu došlo v nedělním rozhlasovém pořadu Vertikála. Černý v debatě řekl, že na původním sloupu byla Marie vyobrazená jako „žena, která zabíjí.“ Celý spor se táhne již od počátku devadesátých let a obě strany zatím nenašly kompromisní řešení, které by vyhovovalo jak katolíkům, tak protestantům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 23. ledna 2020  Wikimedia Commons – kardinál Duka

 

Tags: ,,

5 Komentáře

 1. On to žádný tvrdý názorový spor, jak tvrdí p. Černý Christnetu, nebyl a není:

  1/ než se p. Duka stačil v rádiu rozčílit, p. Černý mu projevil svou vlastní, silnou mariánskou úctu, výrokem: „… Panna Maria…stala se matkou Boží, Theotokos…“

  2/ Čteme zde, že p. Černý se hned po tom tvrdém názorovém sporu účastnil v pražské katedrále slavnostní ekumenické mše a byl na ni dokonce i pozván.

  Odpověď
 2. Těžko říci, o co ti dva pánové bojují a jestli vůbec. Člověk do srdce druhým nevidí.

  K té Vaší identitě mě totiž ještě napadly dvě věci. Že je zajímavé, jak protestant, v debatě s katolíkem, jako hlavní argument proti sloupu nepoužívá charakter Kristův, ale Mariin. A druhá věc, jak pan Černý, hned po tom jím nezaviněném a jednostranném ukončení debaty, spěchá do kostela na mši panu Dukovi vstříc.

  Že by ten tvrdý názorový spor v rádiu byl jen jakýmsi divadlem dvou spřízněných duší, určeným jen pro ukonejšení radikálních křídel svých, zatím ještě navzájem oddělených, oveček?

  Odpověď
  • To mi, pane Arone, připomnělo jednu osm let starou událost, ještě z doby ProAltu. Organizovali jsme tehdy na Václaváku společně s odboráři velkou demonstraci proti Nečasově vládě, která chtěla zavést nějaké pravicové reformy. Demonstrace se celkem povedla – tím, že účast byla velmi vysoká, protože se na ni sjeli lidé z celé republiky. I když vláda bezprostředně po ní stejně neodstoupila.
   No a po té demonstraci prý šel předseda odborů Zavadil na pivo s Kalouskem (tehdy členem vlády). I když bezprostředně před tím byli těmi největšími protivníky. Lidi to hrozně zklamalo, neboť si připadali jako blbci.
   Oni se ti mocní spolu vždycky nakonec nějak domluví. Ale k čemu pak všechno to divadlo? Aby klamali lidi, že tady běží o nějaké ideje?
   Na druhé straně, pokusy o svrhávání demokraticky zvolené vlády taky nejsou věcí, která napomůže něčemu dobrému. Teď už to vím.

   Odpověď
 3. Ano mocní se vždycky domluví. To může být třeba: my vám dáme třičtvrtě miliardy z ‚našich‘ restitucí, ale musíte zase vy nám něco. S tím Kalouskem a Zavadilem jste mi připomněla, že na webu je řada fotek dokazujících výborné vztahy mezi Trumpem a oběma Clintony.

  Přijde mi to opravdu celé jakési umělé, vždyť za ten pana Černého chvalozpěv v rádiu na Bohorodici by byl pochválen každý dobrý mariánský ctitel. Navíc v době té přerusené debaty nebyl technický problém přeptat se na těch několik pražských zastupitelů, jak se rozhodli hlasovat. Není nereálné, že už se předem, v době debaty, mohl věděl výsledek, že se sloup stavět bude.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář