Sloup bude symbolem smíření, tvrdí Duka. Bude dál rozdělovat křesťany, reagoval Černý

Praha – Zastupitelé dnes revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař Petr Váňa nezískal finální povolení k umístění sloupu. Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy Sobě.

„Chtěl bych vyjádřit poděkování zastupitelstvu pražského magistrátu k jeho rozhodnutí. Tento mariánský sloup bude vyzdvižen jako symbol smíření a ekumenické spolupráce křesťanských církví v ČR. Je to také projev úcty k matce Ježíše Krista,“ uvedl na sociální síti kardinál Duka.

„Dárek ke 400. výročí bitvy na Bílé Hoře a k 350. výročí úmrtí evropského exulanta J. A. Komenského.
Na pražském Magistrátě jsem dnes sledoval další jednání o obnově Mariánského sloupu. Celé jednání na mě působilo jako předem připravené divadlo. Mnozí zastupitelé se většinou ani neobtěžovali přijít na jednání s veřejností. Překvapivě předkladateli nového návrhu byli Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Wolf (KDU-ČSL). Shodou okolností lidé, jejichž strany se pohybují na hraně volitelnosti. Přesto, že v jednání byl znovu navrhován dialog s Ekumenickou radou církví, různými organizacemi a také s odbornou veřejností, sloupaři měli spočítané hlasy a rozhovor se nekonal. Své přesvědčení dotáhli až do hlasování. Nad jejich vyhraným zápasem zůstává pachuť nečestného jednání, kdy úřad Prahy 1 i Magistrát byly vystaveny silným tlakům a nebyly naplněny požadavky, které jsou zapotřebí pro každou stavbu. To mě překvapuje, zvláště když se jedná o tak významné náměstí, jakým je Staroměstské. Voda ve Vltavě poteče dál, ale důsledky necitlivě vedeného sporu budou přetrvávat. Místo symbolu sjednocení bude sloup dál rozdělovat,“ napsal pro Křesťan dnes Pavel Černý.

Europoslanec Alexandr Vondra k hlasování uvedl: „Mám radost, že i 12 našich zastupitelů ODS to podpořilo. Mariánský sloup, replika díla našeho výjimečného barokního sochaře J.J.Bendla, na náměstí patří. Je to součást naší historie.“

V minulém volebním období negativní stanovisko města k obnovení sloupu prosadil zejména tehdejší zastupitel za Zelené Matěj Stropnický, který se k těmto snahám dlouhodobě staví kriticky. ČTK v reakci na dnešní rozhodnutí zastupitelů napsal, že jde o „politický sloup, symbol někdejšího ponížení našeho státu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  ČTK Datum: 23. ledna 2020  Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,

5 Komentáře

  1. Je to pokrytecké rozhodnutí, ale Bůh miluje i pokrytce, On je skutečná láska, a ne trapné handrkování, že se má znovu postavit nějaký sloup a myslet si, že toto pomůže vzájemné lásce.

    Odpověď
  2. No co říci na vztyčení takové modlářské ohavnosti…. smiřovat určitě nebude a v božím království nezůstane.

    Odpověď
  3. Myslím, že ti kdo usilují o znovupostavení sloupu, nechtějí nikoho urážet. A pokud se na straně tzv. přiznivců obnovy sloupu najdou i tací, je to bezmezně hloupé, stejně jako na straně tzv. odpůrců. Neměli bychom se nechat zatáhnout do této hry, která je vším možným, jen ne skutečným křesťanstvím. Žijeme v 21. století. Je na čase přestat se živit tím, čím si ublížili a co nám předávali naši otcové a dědové.
    Mají-li katolíci potřebu sloup obnovit, nechť ho obnoví. Nakonec v čele Týnského chrámu se také díky katolíkům opět skví kalich (rovněž kopie) na znamení smíření. Jako symbol toho, co cesty protestantů a katolíků může spojit a spojuje. Jako symbol toho, že důvody odstranění kalicha bylo stejně mylné, jako povalení onoho sloupu.
    Chceme-li jako křesťané (bez rozdílu) dávat věrohodné svědectví lidem kolem nás, tak jak jsme byli samotným Kristem povoláni, nesmíme svou identitu opírat o odpor, nýbrž o odpuštění a přitom přemýšlet nad slovy sv. Pavla v listě Kolosanům – 3, 12-15.

    Odpověď
  4. Karel Konečný

    Lidé mluví a jednají podle emocí, a pocitů, a chybí logické myšlení. Historie je nejen heroická, ale také obyčejná.

    Odpověď
  5. Ještě jedna věc, kterou ale už navrhovala jedna paní – když už lidi zase chtějí stavět nějaké památníky, tak proč tedy raději nepostavit něco s Ježíšovou osobou, která by měla být pro všechny křesťany, snad, stejně důležitá a neměla by tudíž vést k takovému rozdělení. Možná to nejde proto, aby katolíci, někteří jen tzv, opět triumfovali, že jen oni vědí celou pravdu. Je to zkrátka smutné, ale jak už někdo psal – sloup ve věčném Božím královstí nebude, stejně bude jednou opět zlikvidován. Že by pro někoho trochu naděje?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář