Kardinál Duka udělil ke svátku sv. Vojtěcha medaile šesti osobnostem

Praha – Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka v pátek během bohoslužby v katedrále sv. Víta ocenil šest osobností za jejich službu církvi. Udělil jim medaile u příležitosti svátku sv. Vojtěcha. Svatý Vojtěch (asi 956 až 23. dubna 997) je po svatém Václavovi druhý patron země české a hlavní patron pražské arcidiecéze. Pozici pražského arcibiskupa se také říká svatovojtěšský stolec.

Zlatou medaili sv. Vojtěcha dnes dostal historik Marek Šmíd za práci v odkrývání nedávné minulosti pronásledované církve a zpřístupnění a publikování diplomatických dokumentů týkajících se první republiky. Šmíd vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK, v současnosti působí na Jihočeské univerzitě a na Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě UK. Zaměřuje se na moderní církevní dějiny a české a světové dějiny 20. století.

SouvisejícíDuka napsal Zemanovi: Pokud chce být ČR svobodným státem, musí být hrdá

Stříbrnou medaili sv. Vojtěcha kardinál předal Václavu Rynešovi mladšímu za jeho publikační činnost, která se dotýká otázek víry, církve a občanské společnosti, za věrnost víře a riskantní, statečnou účast na životě církve v době nesvobody. Medaile také patří jako uznání jeho otci Václavu Rynešovi seniorovi. Jeho syn pak na jeho aktivity navázal v oblasti profesní, i jako aktivní katolický křesťan. Účastnil se i života ilegálních církevních aktivit, které mu pomohly seznámit se s vůdčími osobnostmi doby, jako byl provinciál jezuitů František Šilhan nebo bratři Weirichovi. Je spoluautorem dvoudílného životopisu sv. Jana Nepomuckého, či autorem knih Civilizace na prahu 21. století, O národní stát, Český národ a katolicismus v 18. století nebo Český stát a náboženství.

Čtyři lidé dnes dostali medaili biskupa Antonína Podlahy. Za své průzkumy a objevy v archeologii ji dostal geofyzik Jiří Šindelář, který se svojí firmou podílel třeba na dokumentaci katedrály sv. Václava, Víta a Vojtěcha, průzkumu rožmberské hrobky ve vyšebrodském klášteře a hrobky Tycha de Brahe v pražském Týnském chrámu. Přispěl k odhalení místa posledního odpočinku prvního převora českobudějovického dominikánského kláštera Jindřicha Libraria nebo loňskému nálezu relikvie hřebu, o němž se soudí, že je z Kristova kříže, v premonstrátském klášteře v Milevsku.

In memoriam dostal ocenění Jaroslav Orel, který v 50. letech založil chrámový pěvecký sbor AMA – Amici musicae antiquae a až do své smrti v roce 2008 s ním koncertoval. Působil také jako varhaník u sv. Vojtěcha a u sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech. Soubor působí nadále pod vedením Jaroslava Orla mladšího. Ocenění dostal jeho otec za „zpřístupnění krásy a tradice v podobě vyučování, skládání a interpretace duchovní hudby“.

Luboš Hošek byl 20 let ředitelem Dívčí katolické střední školy v Praze, ve které studují především mentálně či fyzicky handicapované a sociálně ohrožené dívky. Ocenění dostává za svou mnohaletou práci, která je „zásadním svědectvím současnému světu o důstojnosti každého člověka a naplněním evangelního přikázání žité lásky k bližnímu“.

Za své systematické objevy dokládající vztahy české historie a křesťanství dostala cenu archeoložka Zuzana Thomová. Specializuje se na období raného středověku a na výzkumné metody nedestruktivní archeologie. Podílela se na průzkumu dominikánského kláštera v Českých Budějovicích, který vyvrcholil loňským objevem místa posledního odpočinku Jindřicha Libraria.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář