Kardinál Duka vyzval k modlitbám za Náhorní Karabach

Praha – Kardinál Dominik Duka dnes vyzval věřící, aby se modlili za mír v Náhorním Karabachu. Uvedl to v prohlášení, které zaslal ČTK mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. Boje o Náhorní Karabach mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami dnes pokračují šestý den. Spor o enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem panuje mezi oběma zeměmi dlouhodobě.

„S arménskými křesťany nás spojuje solidarita, kterou projevil především pražský spisovatel Franz Werfel ve svém románu Čtyřicet dní. Tyto události líčící genocidu arménského národa v letech první světové války jsou nejenom historickou vzpomínkou, ale vyvolávají obavu o osud našich křesťanských bratří,“ uvedl Duka.

V roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu vypukl v místě ozbrojený konflikt a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se enkláva a přilehlý Lačinský koridor, vedoucí do Arménie, nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Současné boje propukly v neděli ráno a jsou označovány za nejhorší od 90. let minulého století. Vyžádaly si již desítky mrtvých, včetně civilistů. Baku i Jerevan mobilizují zálohy a vzájemně se obvinily z útoků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář