Kardinál kritizuje vládu Srí Lanky za to, že nedokázala ochránit křesťany

Kardinál Malcolm Ranjith ze Srí Lanky obvinil úřady z toho, že policie mohla zabránit velikonočním bombovým útokům, v nichž počet obětí přesáhl 350.

„Když jsme se dozvěděli, že jsme se těmto útokům mohli vyhnout, chytli jsme se za hlavu. Proč se tomu nezabránilo?“ uvedl podle Catholic Herald kardinál. „Vláda by měla vést nestranné vyšetřování a zjistit, kdo je za tyto útoky zodpovědný,“ dodal.

Kardinál cestoval do rybářské vesnice Negombo, kde se shromáždilo více než 1000 lidí, aby truchlili nad mrtvými při mši, kterou vedl. Kardinál řekl, že v kostele sv. Sebastiána v Negombu, severně od Kolomba, bylo zabito nejméně 110 lidí.

Policejní náčelník Pujuth Jayasundara vydal varování o organizaci 10 dní před útoky, než provedla sebevražedné útoky na kostely, uvedla agentura Agence-France Presse.

Předseda vlády Srí Lanky Ranil Wickremesinghe řekl: „Musíme vyšetřit, proč nebyla přijata odpovídající opatření.“ Ministr obrany Ruwan Wijewardene řekl parlamentu: „Předběžné vyšetřování odhalilo, že to, co se stalo na Srí Lance, byla odveta za útok proti muslimům v Christchurch.“ Na Novém Zélandu 15. března australský střelec při útoku na mešity zabil 50 lidí.

Většina těch, kteří byli zabiti a zraněni, byli srílanští státní příslušníci, z nichž mnozí navštívily velikonoční bohoslužby. Vláda uvedla, že zahynulo nejméně 39 cizinců ze Spojených států, Velké Británie, Indie, Číny, Japonska, Austrálie, Turecka, Austrálie a různých evropských zemí.

České ministerstvo zahraničí v neděli vydalo varování, v němž vybízí všechny občany České republiky pobývající na Srí Lance k maximální obezřetnosti.

Podle sčítání lidu v roce 2012 tvoří křesťané asi 6%, co je asi 1,5 milionu obyvatel Srí Lanky. Asi 85% křesťanů jsou katolíci. Většina populace vyznává budhismus, zatímco muslimové tvoří 9,6% a hinduisté 12,6% populace.

K odpovědnosti za sérii atentátů se v úterý přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Na podporu svého tvrzení zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Potvrdí-li se účast IS, bude to útok s nejvyšším počtem mrtvých této organizace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  ČTK  Foto: screenshot YouTube – Kardinál Malcolm Ranjith

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář