Kardinál o populistech v EU: „Křesťanství není supermarket“

Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin odmítá pokusy populistických politiků zmocnit se křesťanských hodnot a symbolů pro své vlastní cíle. „Křesťanství není supermarket,“ prohlásil druhý muž Svatého stolce na okraj zasedání Evropské lidové strany v Římě.

Křesťanství zahrnuje nejen ochranu života, ale též pozornost vůči migrantům

Na námitku mediálních odborníků, že se členové pravicově populistických stran odvolávají také na křesťanské zásady, Parolin řekl, že je důležité učinit zásadní volbu: „V křesťanství si nevybíráte, co se vám líbí nebo co je nejpohodlnější, v křesťanství musíte přijmout všechno. Proto křesťanství zahrnuje nejen ochranu života – ve všech jeho fázích od počátku, tedy přirozeného početí, až po přirozenou smrt, ale také charitu, která se například projevuje pozorností k fenoménu migrace.“ Kardinál Parolin připomněl čtyři slovesa, která papež František předložil politikům a věřícím při jednání s migranty: přijmout, chránit, podporovat a integrovat. „V principiální rovině je to zcela jasné, křesťanství je toto všechno, nemůžete jít do supermarketu a vybrat si libovolné zboží…Samozřejmě vždy hrozí, že s křesťanstvím, stejně jako ostatními náboženstvími, bude manipulováno za politickými účely.“

SOUVISEJÍCÍPodle papeže populismus není odpovědí na problémy s migrací

Státní sekretář poté vysvětlil pohled Svatého stolce na křesťanství v rámci evropského kontinentu:

„Evropa je založena na čtyřech základních hodnotách, na čtyřech pilířích, které vždy prosazovali i její otcové zakladatelé.“ Jmenoval „ústřední postavení člověka ve všech jeho dimenzích, včetně transcendentní, tj. otevřenosti vůči Bohu. Dále společenství, protože lidé jsou navzájem propojeni řadou vazeb. A konečně subsidiarita a solidarita. To jsou hlavní body vize Svatého stolce o Evropě,“ shrnul kardinál Parolin.

Čínská expanze a snahy Svatého stolce o jaderné odzbrojení

Na otázku týkající se aktuálních mezinárodních témat poté vyjádřil obavy z možného vývoje v indo-pacifickém regionu po uzavření smlouvy zvané Aukus. Nové bezpečnostní spojenectví Austrálie, Velké Británie a Spojených států – odtud název Aukus – má posílit strategickou spolupráci v indo-pacifickém regionu a je vnímáno jako reakce těchto tří států na expanzivní čínskou politiku. Smlouva stanoví, že USA a Velká Británie dodají Austrálii jaderné ponorky. „Svatý stolec se staví proti zbrojení,“ upřesnil kardinál Parolin. „Veškeré naše úsilí, které bylo a je vyvíjeno, směřuje ke zrušení jaderných zbraní, protože ty nejsou cestou k udržení míru a bezpečnosti ve světě, ale naopak vytvářejí ještě větší nebezpečí pro mír a ještě více konfliktů,“ podotkl vatikánský státní sekretář.

Papež v Rusku?

Na dotaz ohledně možné cesty papeže Františka do Ruska kardinál státní sekretář reagoval: „Na tuto otázku nemohu odpovědět. Myslím, že papež má o cestu do Ruska stejný zájem jako o všechny ostatní země, ale zdá se mi, že v současné době neexistují k této cestě vhodné podmínky. Toto přání je třeba naplnit pomocí konkrétních situací. Sleduji, že se o tom teď nemluví.“ Kardinál Parolin dodal, že nemá žádné informace ani o případném druhém setkání papeže s moskevským patriarchou Kirillem, které by navázalo na setkání z roku 2016 na havanském letišti před papežovou návštěvou Kuby.

Autor: TZ ČBK Datum: 27. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – Parolin

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář