Kardinál ostře odsoudil komunistickou stranu a prezidenta Si: Jste zodpovědní za šíření pandemie

Řím, Peking – Chudé země trpí koronavirem kvůli nedbalosti a represím Čínské komunistické strany, uvedl ve čtvrtek barmský kardinál, o kterém se mluví jako o kandidátovi na post hlavy katolické církve.

„Čínský režim vedený všemocným Si Ťin-pchingem a komunistickou stranou – ne jejími lidmi – dluží nám všem omluvu a kompenzaci za škody, které způsobili,“ napsal podle CNA kardinál Muang Bo pro UCA News.

Kardinál Bo, který je v čele Federace asijských biskupských konferencí, odsoudil čínský režim za neobjektivní informování o koronaviru a potrestání lékařů a novinářů, kteří se pokusili upozornit svět na potenciální nebezpečí viru.

Kardinál poznamenal, že ale tento režim je zodpovědný, díky své nedbalosti a represím obyvatelů, „za pandemii, která se dnes prochází našimi ulicemi.“

„Dovolte mi to vyjasnit – za toto je zodpovědná komunistická strana, nikoli obyvatelé Číny, a nikdo by na tuto krizi neměl reagovat rasovou nenávistí vůči Číňanům.“

Číňané byli skutečně prvními oběťmi tohoto viru a dlouhodobě také primárními oběťmi represivního režimu. Zaslouží si náš soucit, naši solidaritu a naši podporu. Odpovědné za represe, lži a korupce je vedení komunistické strany,“ uvedl.

Kardinál také připomněl několik příkladů whistleblowerů, které umlčel režim. Dále poznamenal, že neinformovanost vlastních obyvatelů o skutečné situaci a izolace před globálním společenstvím přispělo k celosvětovému šíření koronaviru, což má katastrofální důsledky pro chudé, zejména v jihovýchodní Asii sousedící s Čínou.

Mezi nejhlasitější kritiky čínského režimu patří hongkongský kardinál Joseph Zen. Ten dlouhodobě upozorňuje na fakt, že s komunisty se nevyjednává. V roce 2018 napsal papeži Františkovi dopis, kde podrobně popisuje utrpení katolíků v Číně od doby, kdy Vatikán podepsal dohodu s komunistickou vládou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 5. dubna 2020 Foto: Wikimedia Commons – prezident Si

 

 

Tags: ,,,,,

2 Komentáře

  1. Karel Konečný

    Když se podíváte do minulosti, jak tvrdě režim v Číně zasahoval proti opozici, chápete, že režimu nejvíce vadí domácí kritici, opozice, a ve směru tohoto myšlení se mohla ubírat i výzkumná práce laboratoře ve Wuchanu. Domácí jim vadí také jistě proto, že mluví jejich jazykem. Mohli se inspirovat i další vládci.

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Toto prohlášení je typické pro papežův nábožensko/světský vhled na fungování světa. Ano, stejně i já jsem se původně domníval, že sebestředný egoismus – to znamená, nerespektováním oficiálních zákazů a příkazů o proti osobním zájmům jednotlivců, byl příčinou této celosvětové pandemie. To je jistě pravda, ale pouze částečná. Myslet si, že se Bohu prostě „něco“ vymklo z rukou a neví si s tím rady, tomu patrně věří již jen málo lidí. Spatřovat viníka pouze v Číně a nevidět hlubší souvislosti, které se postupem času nepochybně budou ozřejmovat, je opravdu pro papeže typické. Proč nezpytuje svědomí především sám u sebe? Nepodílí se především také on, s jeho účelově pokřiveným náboženstvím na současném stavu světa?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář