Kardinál Pell odsouzený za zneužití se odvolal k nejvyššímu soudu

Canberra – Australský kardinál George Pell podal poslední možné odvolání ve snaze zvrátit rozhodnutí australských soudů nižší instance, které ho shledaly vinným ze zneužití dvou chlapců z chrámového sboru v 90. letech v Melbourne. Informují o tom dnes tiskové agentury. Osmasedmdesátiletý Pell, který byl do letošního února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Kardinál si nyní odpykává šestiletý trest vězení.

Pell byl letos v březnu uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

V srpnu soud v australském státě Viktorie zamítl Pellovo odvolání proti březnovému verdiktu, na jehož základě si má kardinál odpykat šest let vězení. O podmínečné propuštění duchovní může požádat po třech letech – tedy v říjnu 2022, kdy mu bude 81 let. Pell tvrdí, že je nevinen.

Pellovi právníci se dnes proti verdiktu odvolali k nejvyššímu soudu. V odvolání poukazují na to, že jejich klient nemohl zmíněné zločiny bez povšimnutí spáchat vzhledem k tomu, jaký ruch vždy v katedrále po nedělní mši panoval.

Agentura Reuters podotkla, že nejvyšší soud sídlící v metropoli Canberra se případem vůbec nemusí zabývat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 17. září 2019  Foto: screenshot YouTube – kardinál George Pell

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář