Kardinál Sarah tvrdí, že společnost na Západě je na pokraji kolapsu, protože odmítá Boha

Vatikán – Kardinál Robert Sarah nepatří mezi nejvlivnější osobnosti římské kurie, ale když mluví, svět naslouchá, protože často přesně pojmenovává problémy společnosti i církve.

Během nedávné doby 73letý guinejský kněz poskytl rozhovory, které propagují jeho novou knihu Le soir approachche et déjà le jour baisse, která byla právě vydána ve Francii. Angličtí čtenáři budou pravděpodobně muset počkat do září, uvádí Catholic Herald.

Název nové knihy pochází z Lukáše 24,29, když se učedníci setkali se zmrtvýchvstalým Kristem na cestě do Emauz a prosí ho, aby s nimi zůstal. Je to třetí díl v trilogii, která začala autobiografickým dílem. První dvě knihy byly bestsellery a další v pořadí se může ukázat jako nejúspěšnější ze všech. Kardinál Sarah ji označil jako „nejdůležitější“.

„Je mou povinností jako biskupa varovat Západ,“ řekl v rozhovoru kardinál Sarah. Tvrdí, že Západ je v pokročilém stavu duchovního kolapsu a může být spasen pouze znovuobjevením Krista.

Podle kardinála se západní společnost nachází ve vzpouře vůči Bohu. „Tato vzpoura má duchovní kořeny. Je to vzpoura satana proti daru milosti. V zásadě věřím, že lidé na Západě odmítají být spaseni Boží milostí.“

Ve svém rozhovoru s La Nefem kardinál Sarah vnímá, že církev se blíží k historickému obratu. „Církev potřebuje hlubokou, radikální reformu, která musí začít reformou života kněží,“ říká s odkazem na krizi zneužívání, která po celá desetiletí vrhá temný stín na církev. Kardinál si nemyslí, že skandály souvisí s homosexualitou u kněží. „V církvi není problémem homosexualita, ale je tu problém hříchu a nevěry.“

Krize je způsobena tím, co označuje jako „jed“, který se šíří v církvi. „Prostupuje všechno, dokonce i náš církevní diskurz. Spočívá v tom, že dovolíme radikálně pohanským a světským způsobům myšlení žít vedle sebe s vírou.“

V dalším rozhovoru pro francouzský konzervativní týdeník Valeurs Actelles kardinál kritizoval církev, která používá Boží slovo k podpoře migrace. „Církev nemůže spolupracovat s touto novou formou otroctví, která se stala masovou migrací,“ řekl. „Pokud Západ bude pokračovat v tomto smrtelném způsobu, je zde velké riziko, že kvůli nedostatku porodů zmizí. Napadnou ji cizinci, stejně jako Řím byl napaden barbary,“ poznamenal rodák z převážně muslimské země. „Myslím, že vím, o čem mluvím. Neřekl bych to mírně v souladu se současným vatikánským myšlením o přistěhovalectví,“ dodal kardinál Sarah.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Robert Sarah

12 Komentáře

 1. Eva Hájková

  Na nedostatek porodů u původních Evropanů nemá migrace vliv.

  A Řím byl napaden barbary, ale křesťanství tím nezaniklo.

  Odpověď
  • Nebylo řečeno, že migrace má vliv na nedostatek porodů na Západě, v Evropě. Masová migrace a vysoká porodnost migrantů, spolu se slabou porodností Evropanů, asi nějaký vliv na Západě mít bude.
   Řím byl napaden, křesťanství nezaniklo. Taky doufám, že nezanikne ani teď. Jen se snad přesune, tak jako Turecka, Libye, Sýrie, Egypta …..

   Odpověď
  • Nebylo řečeno, že za nedostatek porodů v Evropě má vliv migrace. Ale masová migrace a vysoká porodnost migrantů spolu se slabou porodností Evropanů, asi nějaký vliv na Západě mít bude.

   Odpověď
 2. Muslimská migrace ohrožuje Evropu. Okamura to říká už několik let a probruselská media mu nasazují psí hlavu. Křesťan se má zastat těch, kterým se ubližuje, proto ho ve volbách podpořím.

  Odpověď
 3. „Spočívá v tom, že dovolíme radikálně pohanským a světským způsobům myšlení žít vedle sebe s vírou.“
  .. to je snad základem demokracie. Jenže v zemi, kde vládne vojenská junta, platí zřejmě jiné móresy.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   Kardinál Sarah jasně upozorňuje na nelogičnost a nefunkčnost současného „využívání a zaštíťování“ se křesťanstvím – charakteristickým především nejen pro západní Evropu, ale jak je naznačeno i pro samotný Vatikán. To nemá s demokracií nic společného. Písmo mluví zcela jasně, kdo je stvořitelem a skutečným pánem tohoto světa. Tato doba je poblázněná různými dobročinnými věcmi a aktivitami, které se navenek „tváří“ jako ušlechtilé a bohumilé, avšak s Boží spravedlností a čistotou mají jen málo společného. Paradoxem a nejlepším důkazem je narůstající chaos, násilí a nejistota ve světě, který – jak je nepochybně předpovězeno – bude se čím dál více odklánět od Boha.

   Odpověď
 4. Michal Jungmann

  Pokud v nejbližších volbách – do Evropského parlamentu, 24. a 25. května – podpoříte pana Okamuru, bude to skvělé. Kandiduje jediný toho jména, není možné si jej splést. Kandidátní listina číslo 39.

  Odpověď
 5. Demokracie není nikdy a nikde dlouhodobě udržitelná bez všeobecného, základního národního povědomí Boha a lidské odpovědnosti vůči Bohu. Bez Boha se demokratické svobody promění postupně v anarchii a následně nekontrolovatelná anarchie vyžaduje pořádek, totalitního diktátora. Nekontrolovaná migrace je součástí anarchie společnosti. Díky postupnému potlačování národního vědomí Boha se dnes pravděpodobně tzv. „západ“ nachází někde na přelomu mezi demokracií a anarchií.

  Odpověď
 6. Demokracie je hezká věc, ale když je nekontrolovaná a všechno je uvolněné, to taky není ono. Rodiče i děti by si toho měli být vědomi. Blahobyt a luxus může být propojen s duchovními hodnotami. Jestli dnešní době materialismu něco chybí, tak možná právě tato propojenost. Ala

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář