Kardinál zaslal děkovný dopis premiéru Babišovi

Praha – Předseda vlády dne 22. června 2020 zaslal kardinálu Dominiku Dukovi reakci na dopis, ve kterém mu arcibiskup pražský vyjádřil uznání za postup Vlády ČR a krizového týmu v době epidemie koronaviru.

Česká republika byla na jaře 2020 spolu s ostatními zeměmi Evropy vážným způsobem postižena epidemií koronaviru COVID–19. Zvládání krize si vyžádalo mnoho lidského úsilí a vysokou míru solidarity. Kardinál Dominik Duka v několika rozhovorech pro česká média ocenil způsob, jakým jsme jako jednotlivci,  ale také jako národ tuto situaci zvládli. V této souvislosti se také rozhodl zaslat několik řádků uznání i nejvyšším státním představitelům, kteří se na zvládání krize rovněž podíleli.

Premiéru Andreji Babišovi kardinál Duka napsal: „dovolte mi, abych jako pražský arcibiskup a primas český vyjádřil své uznání Vám i Vašim spolupracovníkům z Vlády ČR a členům krizového štábu ke zvládnutí situace spojené s šířením tzv. čínské chřipky – COVID19“,  a zároveň poděkoval za „vstřícnost, kterou Vláda ČR projevila vůči věřícím v naší zemi“, když nejprve mimořádně povolila určité výjimky z přísných karanténních opatření, spojených s výkony duchovních povolání a následně vyšla vstříc i s uvolňováním pravidel pro obnovení pravidelných bohoslužeb za účasti lidu.

V obdobném duchu byl adresován i dopis předsedovi Ústředního krizového štábu, ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Kardinála Duku k tomuto kroku vedla úvaha o prvních březnových týdnech tohoto roku, kdy sám pobýval v souvislosti s virem v karanténě, spojená s uznáním za způsob, jakým se nakonec v Česku podařilo zvládnout epidemii viru COVID-19, původně se jevící jako katastrofální co do počtu ztracených životů. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že výraz vstřícnosti vůči věřícím byl veden mimo jiné i porozuměním roli církví a náboženských skupin ve společnosti, kdy se na konkrétním příkladu ukázal jejich smysl pro společnost v těžkých dobách.

Za zmínku také stojí skutečnost, že kardinál Duka byl sám osobně situací dotčen, když se virem nakazil jeho blízký spolupracovník biskup Herbst a následně i několik kněží, kteří mnohdy navzdory varováním chtěli být nablízku tam, kde to bylo potřeba. Velmi dobře se také v souvislosti se zvládáním viru zapsala farní společenství, oblastní charity, řehole a řády, stejně jako jednotlivci. Zvláštní ocenění si poté zasloužili bohoslovci pražské teologické fakulty, které kardinál Duka ocenil svatovojtěšskou medailí.

Zdroj: dominikduka.cz  Datum: 24. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Duka

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář