Křesťan dnes

Kardinál Zen má obavy o synodální proces v katolické církvi 

Kardinál Joseph Zen řekl, že je „velmi znepokojen“ tím, co by se mohlo stát s probíhající synodou o synodalitě, a že se modlí, aby „náš papež měl vetší moudrost“.

V rozhovoru pro italské noviny Il Giornale zveřejněném 17. ledna Zen uvedl, že doufá, že synoda změní svůj dosavadní směr.

SOUVISEJÍCÍKardinál Zen promluvil po svém zatčení. Kritizoval dohodu mezi Vatikánem a Čínou 

„Obávám se, že synoda opakuje stejnou chybu jako nizozemská církev před 50 lety, kdy biskupové ustoupili a přijali do čela církve věřící; pak se jejich počet snížil,“ řekl podle Catholic News Agency vlivný asijský kardinál. 

Emeritní hongkongský biskup měl podle CNA pravděpodobně na mysli pastorační koncil v Noordwijkerhoutu, který se konal v Nizozemsku v letech 1966-1970 a který vyzval k tomu, aby církevní autorita byla vykonávána v dialogu, aby ženy přebíraly církevní role a aby kněžský celibát byl v církvi dobrovolný.

Koncil následoval po vydání „Nizozemského katechismu“, textu tak kontroverzního, že papež Pavel VI. požádal komisi kardinálů, aby prozkoumala jeho prezentaci katolického učení. 

Kardinál Zen se v rozhovoru rovněž pozastavil nad svým soukromým setkáním s papežem Františkem, když mu bylo začátkem tohoto měsíce umožněno odcestovat do Říma na pohřeb Benedikta XVI. a označil ho za „nádherné setkání, velmi vřelé“.

„Poděkoval jsem papeži za dobrého biskupa jmenovaného v Hongkongu v roce 2021,“ řekl Zen s odkazem na hongkongského biskupa Stephena Chowa.

Papež František podle něj odpověděl: „Vím to dobře, je to jezuita!“.

Kardinál, který minulý týden oslavil 91. narozeniny, papeži také vyprávěl o tom, jak se v posledních deseti letech věnoval vězeňské službě v Hongkongu a pokřtil několik vězňů: „František řekl, že má z mé služby velkou radost.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 19. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – kardinál Zen

Exit mobile version