Kardinála, který se přiznal ke zneužívání, chce vyšetřovat i Vatikán

Vatikán – Francouzského kardinála Jeana-Pierra Ricarda, který se tento týden přiznal k tomu, že před 35 lety sexuálně zneužil čtrnáctiletou dívku, bude vyšetřovat i Vatikán. Oznámil to dnes mluvčí svatého stolce Matteo Bruni. Podle něj vatikánské úřady začnou případ prověřovat, jakmile najdou dostatečně „nezávislou, zkušenou a nestrannou“ osobu, která vyšetřování povede.

Osmasedmdesátiletý Ricard, který byl do roku 2019 arcibiskupem v Bordeaux, se po desítkách let přiznal k sexuálnímu napadení z doby, kdy v 80. letech působil jako kněz na jihu Francie. Učinil tak v dopise francouzským biskupům, který v pondělí zveřejnila Francouzská biskupská konference.

SOUVISEJÍCÍ – Francouzský kardinál Ricard přiznal, že před 35 lety zneužil nezletilou dívku

Předběžné vyšetřování Ricarda nyní vede i francouzská prokuratura, i když čin kardinála je nejspíš promlčený. Státní zástupci chtějí prověřit, zda se hodnostář nedopustil zneužití i někdy později.

Vatikán se svým předběžným vyšetřováním nezačne dříve, než francouzská prokuratura ukončí svou práci, uvedla agentura Reuters. Zjištění francouzských úřadů totiž pak bude moci využít i vatikánský vyšetřovatel.

Katolická církev se nejen ve Francii potýká s lavinou odhalení, která se týkají sexuálního zneužívání kněžími. V roce 2021 vyplynulo z nezávislého vyšetřování, že francouzští kněží v posledních 70 letech sexuálně zneužili víc než 200.000 dětí. Momentálně je vyšetřovaných i 11 současných a bývalých biskupů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář