Karmelitáni převzali klášter na Hradčanském náměstí

Praha – Členky Řádu bosých karmelitek v neděli 16. února v 8:00 symbolicky předaly při mši klíče od kláštera v Praze na Hradčanském náměstí členům mužské větve řádu, kteří v něm budou od března působit. V objektu od roku 1792 žily příslušnice ženské větve tohoto řádu, ty se ale před několika lety rozhodly najít si jiné působiště. Klášter by se měl z větší části otevřít veřejnosti.

Komunita tří bratrů bude obývat prostor někdejší brány pro pěší, kterému se říká fortna, celý zbytek kláštera od 24. března otevřou veřejnosti. Budou nabízet duchovní, kulturní a vzdělávací program. Některých událostí se zájemci budou moci zúčastnit již před oficiálním zpřístupněním budovy. Převod kláštera na mužský řád financuje soukromý investor, konečným vlastníkem kláštera je Řád bosých karmelitánů.

Klášter na Hradčanském náměstí v Praze dostala komunita sester Karmelu sv. Josefa po návratu z exilu za Josefa II. na konci 18. století jako náhradu za již obsazený klášter na Malé Straně. Kvůli malé zahradě a vzrůstajícímu hluku se sestry rozhodly v roce 2005 hledat nový pozemek pro svůj život. Začátkem roku 2018 koupily zemědělský statek v obci Drasty na Praze-východ.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. únor 2020  Foto: Wikimedia Commons – klášter na Hradčanském náměstí

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář