Křesťan dnes

Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat na jaře

Drasty – Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat příští rok na jaře. Zbývá například dokončit část podlah, dveře, elektrorozvody či pořídit vybavení kuchyně a prádelny, informovala dnes v tiskové zprávě za komunitu sester karmelitek sestra Marie.

K dokončení obytné části kláštera zbývá ještě dokončit některé práce v interiérech, komunita se snaží získat přibližně dva miliony korun i od dárců ve sbírce. Klášterní kaple zasvěcená sv. Terezií z Avily, v níž se budou konat mše pro veřejnost, už má hotová okna a obložení, i v ní pokračují práce v interiérech. „Už se nám podařilo sehnat prostředky na tři zvony, jejichž odlévání je v dohledu. Finance pak ještě budeme shánět na menší píšťalové varhany,“ popsala sestra Marie.

SOUVISEJÍCÍ V Drastech vzniká klášter karmelitánek, letos by mohla být hotová obytná část

Výdaje na výstavbu kláštera řád postupně platí z úvěru, který splácí z restitučního příspěvku, pronájmu opravených bytů v areálu, z vlastních činností a též z peněz dárců. Celkové náklady dosáhnou podle odhadu z letošního jara kolem 250 milionů korun.

Celý areál v Drastech je památkově chráněný, opravy začaly v roce 2018. Hrubá stavba kláštera byla dokončena minulý rok, sestry dosud žijí v Panském domě, který po jejich přestěhování do kláštera poslouží pro ubytování návštěvníků. Sestrám bude sloužit neveřejná vnitřní kaple přímo v obytné části, budou mít společnou jídelnu, kuchyni, rekreační místnost a další zázemí. V objektu jsou také pracovny, keramická dílna a malá nemocnice.

Kapkovitý tvar kaple se zvonicí budou přeneseně představovat srdce a šíp, tedy symbolicky připomínat probodnutí srdce sv. Terezie andělem, protože zde bude žít komunita bosých karmelitek Řádu nejblahoslavenější Panny Marie z hory Karmel. Řád byl založen ve 12. století na hoře Karmel v Izraeli a reformován sv. Terezií z Avily v 16. století ve Španělsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Exit mobile version