Katedrála Notre-Dame není stále zachráněna, hrozí její pád

Paříž – Pařížská katedrála Notre-Dame, kde se poprvé po více než 200 letech nesloužila půlnoční mše, není stále zachráněna. Důležitým krokem bude odstranění lešení, které dělníci postavili kolem věže.

Gotická 850 let stará památka, jejíž střechu a věžičku v dubnu poškodil požár, stále prochází opravou. Francouzský prezident Emmanuel Macron si dal za cíl, aby katedrála, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla opravena do pěti let. V říjnu francouzské ministerstvo kultury oznámilo, že na rekonstrukci stavby už byla přislíbena téměř miliarda eur (kolem 25 miliard korun).

Ve slavné katedrále se sloužila půlnoční mše každý rok po dvě století, často i v době překotných historických událostí. Uzavřena byla jen během francouzské revoluce, kdy ji revolucionáři vážně poškodili, byla zbavena své církevní funkce a sloužila jako Chrám rozumu.

Pařížská katedrála ještě není zachráněna, protože hrozí, že se zhroutí její stropy. V neděli to pro CNews řekl generál francouzské armády Jean-Louis Georgelin, který je šéfem celé rekonstrukce.

„Katedrála je stále v nebezpečí. Před námi je extrémně důležitý krok, a tím je odstranění lešení, které postavili kolem věže,“ vysvětlil.

Správce katedrály biskup Patrick Chauvet pro agenturu AP minulý měsíc řekl, že stavba je „křehká“ a existuje padesátiprocentní možnost, že se ji nepodaří zachránit, protože lešení může spadnout na stropy.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a věžičku z 19. století. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 9. ledna 2020  Foto: Wikimedia Commons – Ntre – Dame

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář