Katedrála Notre-Dame se probouzí k životu: První koncert na vánoční vigilii

Paříž – Jakkoli restaurační práce na požárem zničené katedrále Notre-Dame teprve začínají, pařížská arcidiecéze se rozhodla ukázat, že starobylý chrám již povstává ze zmaru. 24. prosince večer bude hostit vánoční koncert. Vystoupí na něm Maîtrise Notre-Dame, katedrální sbor s tradicí sahající na přelom 12. a 13. století, tedy stejně starou jako katedrála.

Jak poznamenal pařížské arcibiskup Michel Aupetit, bude to událost s velkou symbolickou výmluvností, jak s ohledem na osudy katedrály, tak v kontextu pandemií a krizí zkoušené společnosti. Koncert bude vysílat druhý kanál francouzské televize (France 2) a katolická televize KTO – před a po přenosu vánoční vigilie z Vatikánu.

Katedrální sbor vystoupí v redukované sestavě dvacet zpěváků a sólistka Julie Fuchs. Do katedrály bude k této příležitosti přenesen varhanní pozitiv, u něhož zasedne Yves Castagnet, varhaník Notre Dame. Na violoncello zahraje Gautier Capuçon. Bude to první koncert od požáru v dubnu minulého roku. Za normálního chodu uváděli  Maîtrise Notre-Dame de Paris 60 koncertů ročně.

Pařížská katedrála začala hořet loni 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Oheň zřejmě způsobil způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.

Požár ikonické památky vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Podle správců největší veřejné sbírky se podařilo do konce března na opravu vybrat asi 375 milionů eur (10,2 miliardy Kč). Z toho téměř 56 milionů eur (1,5 miliardy) má fond skutečně na účtu. Zbytek činí podle správců závazné přísliby. Na opravu Notre-Dame se pořádala ještě řada dalších dobročinných sbírek. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas ČTK Datum: 3. prosince 2020 Foto: Wikimedia Commons – Notre Dame

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář