Katedrála v anglickém Canterbury uspořádala tichou taneční party

Canterbury – Katedrála v Canterbury na jihu Anglie ve čtvrtek uspořádala tichou taneční party s hudbou a drinky 90. let. Správci církevní stavby, která je na seznamu památek UNESCO, se tak snaží získat prostředky na její údržbu, píše BBC. Část věřících iniciativu kritizuje a někteří před katedrálu přišli i osobně protestovat. Stejná party se bude v Canterbury konat i dnes a je opět vyprodáno.

Naplánovány jsou celkem čtyři večírky, během nichž má přijít do katedrály 3000 hostů. Hudba však nezní prostorami chrámu, ale účastnici ji slyší výhradně ve sluchátkách, která dostanou u vstupu. Všem v nich zní ve stejnou chvíli stejná hudba, podle plakátu například hity od Britney Spearsové, Spice Girls, Whitney Houstonové nebo Eminema.

SOUVISEJÍCÍ Arcibiskup z Canterbury navštívil Ukrajinu před druhým výročím ruské invaze

„Katedrály byly vždy součástí komunitního života v mnohem širším smyslu, než je jejich hlavní zaměření jako center křesťanských bohoslužeb a misie,“ uvedl děkan katedrály v Canterbury David Monteith. V katedrále se podle něj tančilo vždy, ale chápe, že části věřících vadí tanec i popová hudba.

Petici za zákaz této tiché diskotéky podepsalo více než 1500 lidí. Autor petice Cajetan Skowronski je přesvědčen, že podobné akce nepřilákají mladé lidi ke křesťanství. „Každý má rád tichou diskotéku. Její místo je však v nočním klubu, nikoli v katedrále v Canterbury – nejvýznamnějším křesťanském kostele v Anglii,“ vysvětlil své pohnutky Skowronski.

Přímo před katedrálou se ve čtvrtek večer navzdory deštivému počasí sešla nepočetná skupina odpůrců diskotéky, která zpívala chorály.

Mluvčí katedrály zdůraznil, že diskotéka bude „vhodná a uctivá“ a že se nejedná o „rave party v chrámové lodi“. Potvrdil, že se na místě prodává alkohol, což odpůrci diskotéky hojně kritizovali.

Akce v Canterbury je součástí série tichých diskoték, které se konají i jinde v Evropě. Netradiční nápady, jak přitáhnout mladší generace do kostela, zvolili i další britské kostely. Katedrála v Rochesteru nalákala dvakrát tolik návštěvníků poté, co byla její loď v roce 2019 přestavěna na hřiště na minigolf. Ve stejném roce byl v katedrále v Norwichi postaven obří tobogan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – Katedrála v Canterbury

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář