Katolíci a mormoni budují společné kontakty

Papež František se začátkem března poprvé setkal s hlavou Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů Russellem Nelsonem. Nelson v Římě zasvětit první chrám mormonské církve.

Podle tiskové zprávy mormonů šlo o první schůzku hlav obou církví. Papež František a Nelson spolu hovořili mimo jiné o náboženské svobodě, rodině a mladých věřících.

„Máme mnoho společného, a ačkoliv rozdíly v doktríně existují, nejsou tak důležité jako věci, které nás spojují,“ komentoval schůzku Nelson, který papeže označil za skvělého muže. „Katolíci jsou šťastní lidé, když mají tak laskavého, starostlivého, láskyplného a schopného vůdce,“ dodal čtyřiadevadesátiletý Nelson.

Počátky budování společných vztahů

Arcibiskup George Niederauer řekl na průkopnickém ceremoniálu roku 2010 na adresu mormonů: „Nemůžeme předstírat, že tady nejsou rozdíly, ale můžeme poznat, že to, co je společné, je mnohem silnější než to, co je jiné,“ informuje Catholic Herald.

Luise Ladaria, tehdy profesor na římské Papežské gregoriánské univerzitě – vysvětlil negativní rozhodnutí Říma ohledně křtu členů mormonské církve v článku z roku 2001 pro L’Osservatore Romano. „Křest katolické církve a křest církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů se v podstatě liší,“ napsal, „jak o tom, co se týká víry v Otce, Syna a Ducha svatého, v jehož jménu je křest udělen, a týká se to taky vztahu s Kristem, který ho ustanovil,“ dodává Catholic Herald.

Profesor Ladaria však svou esej uzavřel optimisticy: „Katolíci a Mormoni často pracují společně na řadě problémů týkajících se společného dobra celého lidstva. Lze proto doufat, že prostřednictvím dalších studií, dialogu a dobré vůle může dojít k pokroku ve vzájemném porozumění a vzájemném respektu.“

V prvních desetiletích 21. století se katolíci a mormoni ocitli před společnými výzvami. Pokud jde o humanitární otázky, našli společný základ a spolupracovali na něm. Mormonská církev uvedla, že přispěla sumou 6 milión dolarů v boji proti hladomoru, který vypukl v minulosti v Etiopii a finanční pomoc byla koordinována s katolickou charitou v zemi.

K oživení spolupráce mezi mormonony a katolíky dopomohl arcibiskup Niederauer, který byl od roku 1994 do roku 2005 katolickým biskupem Salt Lake City, Utah, kde je sídlo Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, než se přestěhoval do San Francisca.

Mormonská církev, která vychází z protestantismu, byla založena v roce 1830 v americkém státě New York. Zpočátku vzbuzovala nelibost velké části společnosti zejména mnohoženstvím či diskriminací černochů. Nyní patří k nejrychleji rostoucím náboženských hnutím ve světě. Za posledních 30 let se počet jejích členů více než zdvojnásobil z 7,3 milionu 16 milionů věřících po celém světě, včetně České republiky. Nejvíce jich je v USA.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- ČTK  Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,

2 Komentáře

  1. Je to pravda. Nechceme, aby nás rozdiely delili. Naopak, hľadáme spoločné veci, na ktorých môžeme budovať a spolupracovať na šírení dobra. Aj v Českej republike spolupracujeme napríklad s katolíckou Charitou na rôznych projektoch a budeme len radi, keď táto spolupráca porastie. Máme veľa spoločného a môžeme tak spoločne ovplyvniť i mnohých ďalších, rovnako ako Ježiš Kristus.

    Odpověď
  2. Spolupráce všech lidí dobré vůle je chválihodná a pokud své síly spojují ke zlepšení poměrů, těžko něco namítat. Stejně tak kontakty, rozhovory – vyjasňovat vzájemná stanoviska – koexistovat ve svobodné pluralitní společnosti. Je spravedlivé uznat, že mormoni se aktivně věnují charitě.
    Zároveň by mělo být jasné, že mormoni („Církev Ježíše Krista – svatí posledních dnů“) jsou církví, ale ne křesťanskou (přestože některé články víry mají stejné – výklad i těchto článků je někdy jiný). Jejich učení je zřetelně daleko za hranicí křesťanství. Pokud srovnáme jádro křesťanského učení (které sdílejí všichni křesťané, napříč denominacemi) s učením jehovistů a mormonů – pak se odchylky Svědků Jehovových jeví jako relativně nepatrné.
    Salt Lake City jsem navštívil a zanechalo to na mně silný dojem. Není zde prostor na detailní rozbor (základní informace jsou na Wikipedii). Jen ke vzniku: na základě andělského zjevení, Joseph Smith (zakladatel), údajně v USA nalezl starověké zlaté desky knihy Mormon a pomocí kouzelných brýlí a kamenů je dešifroval (z egyptského písma, které tehdy ještě nebylo rozluštěno). Jejich překlad diktoval přes oponu (desky neměl nikdo vidět). Pak knihu (pochopitelně) odevzdal andělovi – takže jsme odkázáni jen na Smithův „překlad“. Kniha popisuje některé biblické reálie, ale popisuje také útěk Izraelitů do Ameriky (šest století před Kristem) a další fantastická tvrzení. Mormoni sice formálně uznávají Bibli, ale zároveň zpochybňují její důvěryhodnost (text byl zmanipulovaný katolickou církví). V praxi tak pro ně mají větší váhu jejich vlastní tři posvátné knihy (Mormon, Nauka a zaslíbení, Perla velké ceny)

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář