Křesťan dnes

Katolíci podpisují petici za tradiční latinskou mši

Více než 18 000 lidí podepsalo petici, v níž naléhá na papeže Františka, aby stáhl apoštolský dopis ukládající omezení slavení tradiční latinské mše.

Dopis hlavy katolické církve byl podle portálu Premier vydán minulý týden pod názvem „Traditionis Custodes“. Papež v něm chce zvrátit jedno z rozhodnutí Benedikta XVI., což představuje velkou výzvu pro konzervativnější katolíky. Ti označili dopis jako útok na ně a na tradiční liturgii.

Podle britského portálu František uvedl, že se k tomuto kroku rozhodl poté, co Ratzingerova reforma se stala zdrojem rozdělení církve a byla zneužívána katolíky, kteří se stavěli proti Druhému vatikánskému koncilu – který v 60. letech modernizoval nejpočetnější křesťanskou církev a její liturgii.

„František už roky odsuzuje rigidní postupy a netoleranci, ale nyní sám projevuje netoleranci a rigidní postoj tím, že vnucuje své velmi úzké chápání liturgie u jednoho ze skutečných zdrojů dobrého ovoce, vycházející z latinského obřadu katolické církve,“ cituje Premier stanovisko sepsané v petici.

„Tradiční latinská mše je zdrojem jednoty katolické církve již více než 1500 let a přináší kající se hříšníky a duše získané pro Krista po celém světě.“

„Pokus o omezení tradiční latinské mše v době, kdy nová generace znovu objevuje poklady Boží církve nevyhnutelně způsobí další rozdělení a bolest mezi věřícími, a riskuje tím ztrátu některých duší, které se bohužel od ní odvrátí,“ varují autoři petice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 31. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version