Katolíci vyčíslili ztrátu za dobu koronaviru na 220 milionů Kč

Praha – Česká katolická církev vyčíslila své ztráty za dobu pandemie koronaviru na 220 milionů korun. Na tiskové konferenci to v pondělí řekla mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová. Suma je podle ní předběžná a zahrnuje výpadek zisku z kostelních sbírek, výpovědi z pronájmu provozoven a bytů, které katolická církev spravuje, ztráty na vstupném do muzeí či z provozování hotelů a restaurací. Doplnila, že čeští a moravští biskupové se rozhodli, že nebudou žádat o náhradu z programu Anticovid, i když by na to měli nárok.

I zástupci dalších církví působících v ČR uvedli, že vnímají roli církve v době koronaviru jako významnou, podle Klimentové se kromě pomoci duchovní a sociální podařilo rozdat miliony roušek, které v počátku pandemie šili také mnozí příslušnici a zástupci církví. „Pomoc církve byla možná někdy méně viditelná. Myslím, že kdyby tady církve nebyly a jejich pomoc nebyla, jejich absence by byla velmi viditelná,“ uvedl dnes generální sekretář Ekumenické rady církví ČR Petr Jan Vinš.

ČBK v době nouzového stavu podpořila sbírku, kterou vyhlásila Charita ČR. Mluvčí Charity ČR Simona Juračková dnes uvedla, že na účtu sbírky je k dnešnímu dnu 4,5 milionu korun. Sbírka pro Česko je určena na přímou finanční pomoc lidem, kteří kvůli pandemii a s tím spojenými vládními opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

„Za duben a květen jsme pomohli v 90 případech, byli to jednotlivci i celé rodiny,“ uvedla. Sbírka dále trvá, protože i kdyby nepřišla druhá vlna pandemie, přijdou na podzim odložené splátky a podobné věci, které mohou do úzkých dostat další vlnu lidí. Dalších 4,5 milionu korun se sešlo ve sbírce organizované společností ADRA, uvedl dnes její ředitel Radomír Špinka. ADRA je použije na pomoc sociálně slabým. Projekt Diakonie Českobratrské církve evangelické nazvaný Krabice od bot, který funguje už dlouho a jejímž prostřednictvím třeba dostávají vánoční dárky děti ze sociálně slabších rodin, v nouzovém stavu pomohl třeba rodinám s více dětmi, které potřebovaly k online výuce více počítačů.

Miloš Szabó, farář kostela svatého Gotharda v Praze 6 připomněl práci dobrovolníků včetně bohoslovců z kněžského semináře, kteří pomáhali v nemocnicích. Jeden z nich se nakazil a všichni museli do karantény. „Stovky dobrovolníků neváhaly jít do práce. Smetanu možná slízne někdo jiný, ale bez dobrovolníků, bez jejich rukou by se třeba obličejové masky, které montovali na ČVUT, nedostaly na místa, kde jich bylo potřeba,“ řekl.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 23. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář