Katolická charizmatická obnova si připomíná zlaté výročí

 

Při hledání duchovního zážitku se profesoři z katolické Duquesne University v Pittsburghu zúčastnili konference, kde se seznámili s knihou Dýka a kříž, která pojednává o službě Davida Wilkersona v New Yorku. Tato kniha je inspirovala k hlubšímu zájmu o práci Ducha svatého. V lednu 1967 se profesoři Ralph Keifer a Patrick Bourgeois zúčastnili modlitebního setkání, kde přijali křest Duchem svatým. V dalším týdnu Keifer položil ruce na další profesory, kteří prožili stejnou zkušenost.

V únoru 1967 požádali další lidé na víkendovém shromáždění na Duquesne University profesora Keifera, aby se za ně modlil, přijali Ducha svatého a mluvili v duchovních jazycích. Tomuto víkendu se dnes říká „Duquesne víkend“ a považuje se za počátek katolické charizmatické obnovy ve Spojených státech.

Charismatická zkušenost se brzy rozšířila za hranice univerzity a začala ovlivňovat život ve farnostech a dalších katolických institucích. První konference se začaly pořádat na kampusu Notre Dame v South Bend v Indianě v polovině 70 let minulého století.

V roce 1975 přišlo deset tisíc poutníků z více než šedesáti zemí světa do Říma, aby dosvědčili svoji věrnost katolické církvi. Papež Pavel VII. tehdy označil obnovu jako „velkou šanci pro církev a svět.“

Charizmatická obnova je založená na křtu v Duchu svatém, kdy Boží duch obnoví člověka a naplní ho milostí. V současné době je rozšířená do více než 200 zemí a dotkla se životů více než 120 miliónů katolíků. Hnutí roste hlavně v Africe a Jižní Americe.

Katolická církev organizuje oslavy 50-letého výročí charizmatického obnovy na různých místech po celém světě, řada setkání se uskuteční symbolicky kolem Letnic, kdy si připomínáme první vylití Ducha svatého na učedníky. Hlavní oslavy se uskuteční v Římě za přítomnosti papeže. Program začne 31. května a vyvrcholí v neděli 4. června  2017 na den Letnic, informuje o tom web katolické charizmatické obnovy v Čechách. Každoroční katolická charismatická konference se uskuteční ve dnech 5.-9.7.2017 na výstavišti BVV v Brně.

-mn-
Foto: unsplash.com

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář