Katolická církev v Španělsku kritizuje vyhlášení nezávislosti Katalánska

Podle agentury AFP kritizoval vrcholný představený katolické církve ve Španělsku prohlášení o nezávislosti schválené katalánským regionálním parlamentem a označil ho za „vážný a znepokojující“.

„Vyhlášení nezávislosti je vážným problémem, který ruší naši koexistenci a je za hranicí nesouladu mezi politickými stranami,“ řekl prezident španělské biskupské konference kardinál Ricardo Blazquez Perez dle mluvčího církve Joseho Maria Gil Tamayoho.

„Podporujeme obnovu ústavního řádu,“ dodal měsíc poté, co vláda převzala přímou kontrolu nad Katalánskem a odmítla tak separatistickou vládu v úsilí o její nezávislost.

Madridská vláda přijala bezprecedentní kroky pár hodin po regionálním schválení návrhu nezávislosti severovýchodního regionu, který je domovem 7,5 milionu lidí. Odvolaný katalánský prezident a čtyři další regionální ministři poté odešli do Belgie, ostatní členové katalánské vlády jsou ve španělském vězení a čelí obvinění z rebelie a zmatků.

Reklama

 

Jose Maria Gil Tamayo prohlásil, že biskupové a kněží by měli upřednostňovat „mírové soužití“ a „vzdát se konkrétních politických akcí, které by mohly oslabovat jejich poslání spočívající v tom, že jsou pastýři všech“.

V uplynulých letech se vlivný opat benediktinského kláštera Montserrat v Katalánsku Josep Maria Soler vyjádřil ve prospěch práva regionu uspořádat referendum o nezávislosti. Více než 400 katalánských kněží a diakonů podepsalo prohlášení ve prospěch referenda o katalánské nezávislosti, které se konalo 1. října. Španělská vláda dle médií podala na tento postoj duchovenstva stížnost do Vatikánu.

-mn-

Foto: kardinál Ricardo Blazquez Perez/Wikimedia

Kategorie: Politika

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář