Katolická církev ve Švýcarsku chce speciální soud pro sexuální násilí

Curych – Katoličtí biskupové ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální církevní soud, který by se zabýval případy sexuálního násilí v církevním prostředí. Píše to dnes agentura AFP. Biskupové to oznámili po zveřejnění výsledků výzkumu univerzity v Curychu, podle kterých bylo v církevním prostředí zneužito od roku 1950 přes 900 lidí. Přednost při vyšetřování případů sexuálního násilí však budou mít běžné soudy.

V reakci na výzkum biskupové oznámili několik opatření, včetně vytvoření církevního a disciplinárního soudu. Ten se bude moci zabývat případy, ve kterých figurují kněží, a ukládat disciplinární postihy. V řešení těchto kauz bude mít přednost švýcarské trestní právo. „Orgány činné v trestním řízení budou vždy informovány v případě zneužití či jiného porušení zákona v církevním prostředí,“ uvedli biskupové v prohlášení.

SOUVISEJÍCÍJe hřích pastora soukromou záležitostí? Jižní baptisté řeší případ svého bývalého prezidenta

O zřízení tribunálu budou zástupci švýcarské katolické církve jednat příští týden ve Vatikánu. Papež František vyžaduje vůči případům sexuálního napadení přísný postup.

Katolické církve v Evropě v posledních letech čelí od věřících i širší veřejnosti otázkám ohledně sexuálního zneužívání v církevním prostředí. Některé církve, například ve Francii či Portugalsku, vytvořily externí komise, které se snažily zmapovat tyto případy na základě dat z archivů i svědectví údajných obětí. Jiné národní církve se spokojily s vnitřním vyšetřováním, které však podle kritiků není často dostatečně transparentní.

Zpráva, kterou vypracovali historici z univerzity v Curychu, se zakládá na údajích z církevních archivů. Není tak vyloučeno, že skutečný počet případů je vyšší.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. září 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Výsledkem jurisdikce by mohla být aktualizace učení, jehož nesprávný výklad potlačoval přirozenou LBGTQ+ orientaci kněží a vedl např. ke zneužívání katechumenů. Následná promulgace nápravných opatření v CIC by vycházela z redefinice již petrifikovaných dogmat. Případně by papež František mohl využít svého institutu “ ex cathedra“.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář