Katolický kněz prohlásil, že v Nigérii probíhá „systematický džihád“  

WASHINGTON – Katolický kněz z Nigérie vyzval Bidenovu administrativu, aby Nigérii označila za teroristický stát vzhledem k probíhajícímu „džihádu“ proti křesťanům.

Katolický kněz z Nigérie, otec Ambrose Ekereku, se ve svém úterním projevu na čtvrtém ročníku Mezinárodního summitu o náboženské svobodě zabýval nepřátelstvím vůči náboženské svobodě a zejména křesťanství, charakteristickým pro jeho zemi. Jeho poznámky zazněly v průběhu zasedání, na kterém se diskutovalo o porušování náboženské svobody v západoafrické zemi, na Ukrajině a v Arménii. 

SOUVISEJÍCÍVypálené kostely, 30 mrtvých při nových střetech v nigerijském státě Plateau

„To, co se děje v Nigérii, je systematický džihád, genocida a etnické čistky,“ řekl podle Christian Post kněz. Ekereku tvrdil, že útoky na křesťany ze strany převážně muslimského etnika známého jako Fulani nejsou novinkou, nýbrž se datují více než sto let zpátky.

„Tahle věc není nová,“ zopakoval. „To, co se děje nyní, není nic nového.“

Naznačil, že vláda nedokázala účinně reagovat, když „občané Nigérie jsou unášeni, znásilňováni, mrzačeni a masakrováni těmito teroristy“. Ekereku varoval, že „to nepřestane, pokud nám mezinárodní společenství nepřijde na pomoc“. Své spoluobčany označil za „bezmocné“, protože „křesťané nevědí, kam jít“. 

Ekereku důrazně odsoudil tvrzení, kterým se ohánějí někteří představitelé, že chování fulanských pastevců způsobuje změna klimatu, totiž způsobuje prý to, že se zaměřují na křesťany a masakrují je: „Není tomu tak. Je to džihád. Nejsou to střety mezi farmáři a pastevci.“ 

Někteří významní křesťanští představitelé, kteří se vyslovili proti útokům pastevců, jako například Justin Welby, arcibiskup z Canterbury, navrhli, že je třeba vyvinout mezinárodní úsilí k řešení škodlivých účinků změny klimatu, která podle něj stojí za „vyostřením dávných rivalit“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář