Katoličky, které chtějí být jako novozákonní diakonka Féba

Lisa Ammanová byla od malička vychovávaná v katolické tradici a navštěvovala církevní školy. Pak 15 let pracovala ve své farnosti v kostele sv. Pavla ve státě Minnesota.

O Fébe by se však pravděpodobně nikdy nedozvěděla, kdyby se její tehdy šestiletá dcera Evelyn nezačala jednu neděli před třemi lety při mši vyptávat. V jednom okamžiku bohoslužby se na ni Evelyn obrátila a zeptala se: „Proč jsme tady?“ „Proč?“ zeptala se. Vzpomíná Amanová, kterou tato otázka zaskočila. 

SOUVISEJÍCÍ Ženy se zdravotním postižením chtějí patřit do církve 

„Řekla jsem: ‚Jsme tady, abychom se učili o Ježíši a modlili se k Bohu‘. A ona řekla: ‚Ne, proč jsme tady? Tohle je pro kluky,'“ řekla v rozhovoru pro Religion News Service Ammanová.

V sobotu 3. září se Ammanová a dalších 55 poutníků ze čtyř zemí shromáždili v Mexico City, aby si připomínali život světice, která se osamoceně objevuje v novozákonním listu Římanům jako spolupracovnice apoštola Pavla a diakonka rané církve.

Diakoni jsou v dnešní katolické církvi vysvěcení duchovní, kteří kážou, ale nemohou sloužit mši. Stejně jako kněží a biskupové jsou to vždy jen muži. Ammanová je nyní zástupkyní ředitele organizace, která má za cíl zapojit katolické ženy do diakonské služby.

„Féba představuje naději a důkaz, že ženy slouží církvi od samého počátku,“ říká pro RNS Ammanová. „Není to nic nového. Dává mi pocit, že se to může stát i v budoucnu.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. září 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář