Křesťan dnes

Katolický teolog tvrdí, že papež možná povolí manželství brazilským kněžím

Přední katolický teolog tvrdí, že papež František zmírní pravidla pro kněžský celibát a umožní manželství katolickým kněžím. Leonardo Boff z Brazílie, je prominentní osvobozenecký teolog, který se vzdal kněžství kvůli svým liberálním názorům.

Boff tvrdí, že brazilští biskupové výslovně požádali papeže Františka, aby se ti, kteří zanechali službu kvůli manželství, mohli opět stát kněžími. V současné době existují tisíce vysvěcených kněží na celém světa, kteří ukončili aktivní službu kvůli vstupu do manželství.

Katolická církev dělá výjimky v pravidlech celibátu jen zřídka. Kněží východní liturgue mají dovoleno se oženit, pokud se tak stane před jejich kněžským vysvěcením; nemohou se však stát biskupy.

V Anglii ordinovala katolická církev ženaté anglikánské duchovní, kteří si přáli stát katolickými kněžími po odhlasování svěcení žen v anglikánské církvi.

Katolická církev vstupuje do masivní krize kvůli mezinárodnímu nedostatku nových kněží a rychle stárnoucí stávající kněžské populace. V rozhovoru pro německý deník Kölner Stadt-Anzeiger, Boff uvádí, že by mohlo být možné, aby ženatí kněží znovu sloužili v pastoraci. „Právě toto je požadavek brazilských biskupů směrovaný papeži, o jehož vyslyšení se zasazuje obzvláště jeho přítel, emeritní brazilský kardinál Cláudio Hummes,“ řekl profesor. „Slyšel jsem, že papež chtěl této žádosti vyhovět. Zpočátku jen na zkoušku v Brazílii.“

Brazílie má 140 miliónu katolíků a potřebuje nejméně 100 000 kněží, v současné době jich má 18 000.

Boff říká: „Z institucionálního hlediska je to katastrofa. Není proto divu, že propad počtu věřících byl vyplněn evangelikály a letničními.“

„Pokud by tisíce ženatých kněží mohly opět vykonávat svou funkci, bylo by to prvním krokem ke zlepšení situace,“ dodává.

Boff, který v současnosti slouží jako emeritní profesor etiky, filozofie a náboženství na State Univerzity v Rio de Janeiru, se proslavil jako liberální teolog osvobození, který pozvedá svůj hlas na podporu brazilských chudých.

Zdroj: Christian Today
Foto: Wikimedia

Exit mobile version