Katoličtí biskupové: Křesťané jsou ve Svaté zemi „systematicky diskriminováni“

Jeruzalém – Delegace katolických biskupů vyzvala Izrael, aby zajistil rovnost pro všechny občany včetně křesťanů.

Ve sdělení, které bylo uveřejněno ve čtvrtek, na konci výroční návštěvy Svaté země podle Christian Today biskupové uvedli, že zásada rovnosti, na níž byl založen Izrael, „naléhavě potřebuje, aby se také stal realitou“.

Řekli, že křesťané, s nimiž se setkali během své návštěvy, se obzvlášť zajímali o zákon, který byl v loňském roce schválen a definuje Izrael jako „domov židovského lidu“.

„Izraelští křesťané chtějí žít jako plnohodnotní občané a jejich práva jsou uznávána v pluralitní a demokratické společnosti,“ uvedli biskupové. Pokračovali: „Je však jasné, že současně čelí vážným problémům ve všech aspektech svého života.“

„Slyšeli jsme, že spolu s ostatními palestinskými občany a migranty, žijícími v Izraeli, jsou mnozí křesťané systematicky diskriminováni a marginalizováni.“ Zpráva vyjadřuje obavy místních katolických představitelů, kteří uvedli, že v loňském roce byl přijat zákon, který „vytvoří ústavní a právní základ pro diskriminaci mezi izraelskými občany“.

Cílem každoroční poutě katolických biskupů z Evropy, Severní Ameriky a Jižní Afriky je obhajovat mír v regionu a vyjádřili solidaritu s křesťany žijícími v Izraeli a na palestinských územích.

Letošní pouť se zaměřila na Izrael, ale delegace také cestovala do palestinských společenství, kde biskupové uvedli, že „bída byla prohloubena výraznými škrty financování vládou USA“.

„Zdravotnictví, vzdělávání a další základní služby pro uprchlíky jsou stále více ohroženy, čímž se zhoršuje pokračující porušování jejich základní lidské důstojnosti. To nemůže být ignorováno ani tolerováno,“ řekli.

„Vyzýváme naše vlastní vlády, aby pomohly čelit finančním problémům, kterým nyní čelí Agentura OSN pro pomoc a práci (UNRWA), a zvýšili jejich úsilí o diplomatické řešení, aby mohli v míru existovat dva suverénní státy Izraele a Palestiny“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Zdroj: Christian Today Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář