Katoličtí kněží a řeholní osoby musejí hlásit sexuální zneužívání

Vatikán – Kněží i řeholníci jsou napříště povinni okamžitě nahlásit církevnímu představenému nebo přímo Vatikánu sexuální zneužívání jak dětí, tak dospělých či jeho krytí. Je to obsaženo v dekretu, který dnes vydal papež František a jenž počátkem června vstoupí v platnost nejprve na tři roky.

Kněží i řeholníci musejí představenému oznámit, pokud se dozvědí anebo pokud chovají „opodstatněné podezření“ o tom, že duchovní zneužil nezletilého či dospělého nebo že přechovává dětskou pornografii. Stejné pravidlo platí v případě, že někdo v církevní hierarchii takové činy kryje. Dosud k ohlášení takových věcí zavazovalo pouze svědomí. Papežský dekret nestanovuje postih, pokud uvedené delikty nenahlásí.

Nový církevní normativní akt, závazný pro celou katolickou církev, ukládá každé diecézi, aby do června 2020 zavedla jednoduchý a přístupný systém přijímání informací o zneužívání. Místní církevní organizace nemají váhat se zapojením světských odborníků do vyšetřování. Těm, kteří přečin nahlásí, i obětem zneužívání a obtěžování bude zajištěna ochrana.

O případné peněžní náhradě pro oběti se dekret nezmiňuje.

Na dospělé papežský dekret podle kardinála Marca Ouelleta pamatuje kvůli nedávným zprávám o zneužívání jeptišek a seminaristů kněžími, jimiž se zabýval mimo jiné vatikánský časopis pro ženy, který vychází jako měsíčník novin L’Osservatore Romano. To, že jsou takové delikty páchány, přiznal i papež.

Dokument o dvou kapitolách a 19 bodech také určuje maximální délku vyšetřování, vymezuje čas, v němž musí na jeho výsledky reagovat Vatikán, a umožňuje přečiny nahlásit i zpětně. Nově rovněž stanovuje postup v případě, že obvinění se týká biskupa, kardinála anebo řeholního představeného.

Kněží i řeholní osoby nemusejí podle normativního aktu přečiny hlásit policii, ale musejí respektovat zákony dané země. Například v Itálii právo kněží nezavazuje k tomu, aby sexuální zneužívání hlásili i trestním orgánům. Chilští poslanci naproti tomu schválili v dubnu zákon, který všem představitelům církevních organizací ukládá povinnost oznámit prokuratuře jakékoli nezákonné chování vůči nezletilým či bezmocným osobám.

Věk dospělosti dekret nejvyššího představitele římskokatolické církve posouvá v kanonickém právu z 16 na 18 let.

Dekretem Vos estis lux mundi (Vy jste světlo světa) papež František reaguje na vlnu skandálů spojených se sexuálním zneužíváním a jeho krytím, s nimiž se katolická církev musí vypořádat po celém světě i v samotných špičkách své hierarchie.

V prosinci například papež vyloučil z řad svých poradců australského kardinála George Pella, který je obviněn ze sexuálního zneužívání v minulosti, a chilského kardinála Franciska Javiera Errázurize, který je podezřelý, že kryl sexuální a psychické zneužívání mladistvých páchané jedním z chilských katolických kněží.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedia – ilustrační

Tags: ,

1 Komentář

  1. To trvalo….Prečo len na tri roky? Ako prinútite veriacich aby neodsudzovali obete a ich rodiny…Aké vyšetrovanie Vatikánu…Tých zločincov má stíhať a trestať štát….Vatikán nie je nad zákony jednotlivých štátov, ktorých sa to týka….čo potrestanie tých, ktorý kryli tieto zločiny? Pokiaľ sa neodpovie na tieto otázky a problémy /a vedel by som ich viac vymenovať/ tak je to iba povrchné riešenie, ktoré nevyrieši nič a už nie nejaký dekrét

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář