Každý den s Bohem (recenze)

Poslední kniha teologa, kazatele, spisovatele a překladatele Dana Drápala, která se objevila na knižních pultech koncem září, se jmenuje „Každý den s Bohem“ s podtitulem „365 + 1 biblické povzbuzení“. Jak je z názvu patrné, kniha přináší krátká biblická zamyšlení na každý den v roce a má v nás vypůsobit, že lépe poznáme Boha, jeho lásku a zamilujeme si jeho slovo, Bibli.

Drápal je známý svými knihami zabývajícími se převážně teologickými otázkami, ale také knihami o vztazích a rodině nebo články o politice. Je ale velký milovník Božího slova. Vystudoval jazyky Starého i Nového zákona, aby si mohl přečíst Bibli v originále. Přeložil knihu Žalmů pro Český studijní překlad a podílel se na korekturách překladu dalších biblických knih.

„Problémem dnešní doby je, že lidé málo čtou. Přesvědčit nového křesťana, že by si měl pravidelně číst v Bibli, bylo před třiceti lety mnohem snazší než dnes, už proto, že lidé více četli. Boží slovo nahradit nelze – ani různými prezentacemi na internetu,“ píše autor.

I proto Drápal přichází s knihou „Každý den s Bohem“. Jejím cílem tedy není nahradit pravidelnou četbu Písma, ale potěšit čtenáře v jeho každodenním životě, pomoci mu poznávat Boha a způsobit, že se zamyslí nad jednotlivými biblickými verši a hlouběji pozná Boží charakter a jeho jednání.

A pro jaké čtenáře knihu psal? „Knížka, kterou držíte v ruce, je psána pro lidi, kteří jsou v presu – a právě teď nemají čas na hlubší studium, ba ani na jednu celou kapitolu. Za chvilku se probudí děti. Nebo: Konečně jsem doma po náročném dni, a dnes jsem Bibli neotevřel, a přitom už brzy usnu. Nebo: Ten telefonát mě rozhodil. Musím se zklidnit a něco si přečíst, abych se vzpamatovala,“ píše v úvodu Drápal.

Na každé stránce najdeme jeden či několik biblických veršů (převážně z Českého studijního překladu), které si autor vybral. Někdy rozebírá samotnou podstatu veršů jako kazatel slovo za kazatelnou, jindy připojuje k veršům vzpomínky ze svého osobního či sborového života církve, které užívá pro názornou ilustraci, jak slovo prakticky „žít“.

Kniha je zajímavá a srozumitelná pro dospívajícího či dospělého čtenáře. Pokud by někdo očekával hluboké biblické studie, bude zklamán. Pro ně zde není prostor.

Formát knihy (zmenšená A5) je ideální do kapsy, pánské aktovky či dámské kabelky, nezabere mnoho místa. Pevná vazba s krásnou grafikou činí z dílka krásný dárek, který můžete darovat kdykoliv během roku, neboť knihu je možné začít číst kdykoliv. Knihou uděláte radost nejen své věřící rodině, ale i přátelům či známým, kteří ještě Boha neznají.

Hana Rebeka Šiander

Dan Drápal: Každý den s Bohem. 365+1 biblické povzbuzení, Nakladatelství KMS 2018, 382 stran, 11,5 x 16 cm, pevná vazba, 310 Kč

Knihu je možné zakoupit v knihkupectví KMS – ZDE

K dispozici je také ve formátu PDF – ZDE

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář