Kdo rozdělil Bibli do kapitol a veršů?

Ten, kdo slyšel o Velké listině svobod (Magna charta libertatum) a králi Janovi, asi slyšel o Stephenu Langtonovi, arcibiskupu z Canterbury, který zprostředkoval mír mezi králem a vzbouřenými lordy a umožnil přijmout tento důležitý dokument.

Stephen Langton má však nárok i na další primát. Máme užitek z jeho hlubokého biblického poznání vždy, když otevřeme Bibli, protože to byl on, kdo přišel s myšlenkou dělit text na kapitoly.

Před Langtonem (1150-1228) se pokoušelo několik lidí rozdělit delší knihy Bible do lépe zvládnutelných menších celků. Ale jeho verze se uchytila a byla východiskem pro takové členění textu, jaké známe dnes.

Výhody kapitol jsou zřejmé. Nehledě na to, že usnadňují práci studentům, pomáhají nám s orientací v textu, v rozlišování částí děje a vyznačují nám začátky a konce příběhů a témat.

A co členění do veršů? To přišlo mnohem později. Italský dominikánský učenec Santi Pagnini (1470-1541) rozčlenil Nový Zákon do veršů, ale ty byly mnohem delší než ty dnešní a neujaly se. Užitek dnešního systému sahá k francouzskému učenci, Robertu Estienneovi (1503-59), také známému jako Robertus Stephanus. Vytvořil systém očíslovaných veršů v řeckém Novém zákoně (1551), ve francouzské Bibli (1553). Čísla umístil na okraj, ale v latinské Vulgatě (1555) včlenil čísla do textu.

Estienne byl vzdělaný muž, ale jeho podmínky pro práci nebyly ideální: při jedné příležitosti členil Nový Zákon do veršů v dešti po cestě z Paříže do Lyonu, kde se měl setkat v určitém termínu s tiskařem. První Bible v angličtině, která byla členěna do kapitol a veršů, jako je máme dnes, byla Ženevská Bible z roku 1560.

Téměř všechny Bible používají členění podle ní (ačkoli populární překlad má pouze kapitoly.) Je třeba uznat, že vedle výhod může mít i nevýhody. Je lidským vysvětleném posvátného textu a lidé mohou špatně pochopit jeho význam.

Například příběh o setkání Ježíše s Nikodémem ve 3. kapitole Janova evangelia. Příběh ve skutečnosti začíná v Janovi 2,23-25, a pokud si toho nevšimneme, nebudeme rozumět příběhu tak, jak bychom měli. Zkušení čtenáři nedávají důraz na kapitoly a verše, ale na význam textu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Zdroj: Christian Today  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační  

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář