V USA byli postřeleni tři studenti palestinského původu, možná z nenávisti

Burlington – Jako možný zločin z nenávisti je vyšetřován sobotní incident v americkém státě Vermont, při němž útočník postřelil tři vysokoškolské studenty palestinského původu. Podle amerických médií policie v neděli zadržela podezřelého, kterým je 48letý místní muž. Ve Spojených státech v posledních týdnech v důsledku konfliktu na Blízkém východě narostl počet protimuslimských i protižidovských trestných činů.

Trojice dvacetiletých studentů, z nichž dva mají americké občanství a třetí v zemi legálně pobývá, se stala terčem útoku v sobotu večer poblíž areálu Vermontské univerzity ve městě Burlington na severovýchodě USA. Mladí muži, z nichž dva na sobě měli tradiční palestinský šátek, se podle dostupných informací bavili arabsky, když na ně zaútočil běloch s pistolí.

SOUVISEJÍCÍPo útocích jsme zažili provinilé ticho i podporu, říká rabín Štrasburku Weill

„Aniž by promluvil, vystřelil z pistole nejméně čtyři náboje,“ uvedl v prohlášení šéf místní policie Jon Murad. „Všechny tři oběti byly zasaženy, dvě do trupu a jedna do dolních končetin.“ Trojice v neděli zůstávala v nemocnici, přičemž dva z mužů byli ve stabilizovaném stavu, třetí podle policie utrpěl „mnohem závažnější zranění“.

Policie následně oznámila zadržení jistého Jasona Eatona, který bydlí v domě, před nímž se v sobotu střílelo. Jakým obviněním čelí, nebylo ihned jasné, podle televize CNN nicméně vyšetřovatelé uvedli, že domovní prohlídka odhalila důkazy, které na muže ukazují jako na pachatele. Očekává se, že Eaton dnes stane před soudem, napsal list The New York Times.

Starosta Burlingtonu Miro Weinberger ve víkendovém prohlášení uvedl, že vyšetřování se soustředilo na možnost zločinu motivovaného nenávistí. Takový scénář označil za „mrazivý“. „V této napjaté době se nikdo nemůže podívat na tento incident a nemít podezření, že mohlo jít o zločin motivovaný nenávistí,“ uvedl zase policejní šéf Murad.

Spojené státy podobně jako další západní země od začátku války mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás čelí nárůstu protimuslimských a protižidovských incidentů. Úřady ve státě Illinois minulý měsíc obvinily z nenávistných zločinů muže, který podle policie ubodal šestiletého muslimského chlapce a zranil jeho matku kvůli jejich vyznání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – Vermontská univerzita

Tags: ,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář