KDU-ČSL ani KSČM v Brně neuspěly s návrhem vyjmout spornou hru

Brno – Koaliční lidovci ani opoziční komunisté dnes při zasedání brněnského zastupitelstva neuspěli s návrhy na vyjmutí hry Naše násilí a vaše násilí z programu květnového festivalu Divadelní svět Brno. Hra, ve které mimo jiné Ježíš znásilňuje muslimskou ženu, podle nich uráží víru a může být bezpečnostním rizikem. Zastupitelé se na toto téma několik desítek minut přeli, návrh na stažení inscenace ale nebyl schválen.

Dílo chorvatského provokativního režiséra Olivera Frljiče se týká problematiky Evropy a uprchlické krize, ignorance a strachu a zamýšlí se nad tím, zda lidé truchlí nad oběťmi teroristických útoků v Paříži a Bruselu stejně jako nad zemřelými v Bagdádu nebo Kábulu. Lidovci nesouhlasili s uvedením hry na festivalu a vyzvali ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera, aby ji nahradil něčím jiným. V případě jejího uvedení požadovali snížení příspěvku divadlu na tuto inscenaci. Komunisté požadovali stažení díla. Obě strany podpořily své návrhy, ale ani jeden nezískal nadpoloviční podporu v zastupitelstvu.

Například koaliční Zelení uvedli, že jakýkoliv zásah by byl cenzurou a že zastupitelstvo nemá takové kompetence. Lidovci naopak argumentovali tím, že hra uráží křesťany a že zastupitelstvo má právo rozhodnout o tom, na co dá město peníze a zda je podpora smysluplná. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) uvedl, že by si to měl divák vyhodnotit sám.

Primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL) nedávno vyzval dopisem ředitele Národního divadla Brno Glasera, aby hru nahradil. Glaser uvedl, že program festivalu měnit nebude. Připomněl, že jedním z hesel akce je svoboda, diváci podle něj mohou sporné dílo buď ignorovat nebo zhlédnout.

Devátý ročník přehlídky je v plánu od 24. do 28. května. Nabídne přes 40 představení souborů z Česka, střední Evropy, Nizozemska a USA.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, Brno, ilustrační

2 Komentáře

  1. Konečný Fr.

    Chorvatský režisér má asi pravdu v tom, že Západ má na rukou krev. Námitky křesťanů jsou na místě. Především ovšem musí křesťané jednat věcně a bez hněvu a urážek a násilí. Ne jako zaslepení muslimové.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář