Kisku nahradí Zuzana Čaputová, na první cestu chce jet do ČR

Bratislava – Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. Slušnost v politice může být naše síla, řekla novinářům pětačtyřicetiletá právnička poté, co porážku v sobotním rozhodujícím kole přímých prezidentských voleb přiznal její soupeř, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. Chce dodržet tradici, že první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do České republiky.

Místopředseda Evropské komise a kandidát na slovenského prezidenta Maroš Šefčovič, který se v předvolební kampani na katolickém Slovensku prezentoval jako praktikující křesťan a zmiňoval svou víru v Boha, krátce před pádem komunistického režimu v Československu věřil v budování socialismu. Šefčovič to v květnu roku 1989 napsal v přihlášce do Komunistické strany Československa (KSČ), kterou získal slovenský list Denník N z pražského archivu.

Šefčovič v kampani také řekl, že členství v komunistické straně bylo předpokladem pro práci na československém ministerstvu zahraničních věcí.

Dlouholetý diplomat Šefčovič začal víru a křesťanské hodnoty otevřeně zmiňovat až před prvním kolem voleb hlavy slovenského státu, kdy se zároveň setkal s předními představiteli křesťanských církví na Slovensku. Prezidentský kandidát se tehdy rovněž vymezoval vůči liberálním názorům Čaputové ohledně možnosti adopce dětí homosexuálními páry. Řekl rovněž, že prošel i biřmováním. V jedné z debat ale na dotaz moderátora dokázal jmenovat jen část z desatera božích přikázání.

Otázka víry zasáhla na Slovensku do kampaně také před prezidentskými volbami v roce 2014. Tehdejší premiér Robert Fico, který v rozhodujícím kole přímé volby prohrál se současnou hlavu státu Andrejem Kiskou, se rovněž hlásil ke katolictví. List Sme následně zveřejnil Ficovu přihlášku do komunistické strany, ve které politik tvrdil, že zastává přísně ateistické stanovisko.

Teolog Tomáš Halík při setkání s Čaputovou v Bratislavě vyjádřil naději, že Čaputová může být nositelkou nového ducha nejen pro Slovensko ale pro celý region. Po Róbertu Bezákovi se tak Halík stal dalším významným katolickým knězem, který ji podpořil v úsilí o post hlavy státu.

„Já jsem se vždy chtěl setkat s paní Zuzanou Čaputovou. Podívat se jí do očí a hovořit s ní o řadě věcí, protože se domnívám stejně jako nejzkušenější český politik Karel Schwarzenberg, že ona může přinést nového ducha, novou naději, nejen pro Slovensko, ale pro celý náš středoevropský region,“ řekl pro týžden.sk Tomáš Halík.

Katolická církev na Slovensku zasáhla do kampaně před sobotním prvním kolem přímé volby prezidenta. Trnavský arcibiskup Ján Orosch o víkendu při kázání kritizoval kněze za podporu liberální kandidátky Zuzany Čaputové. Orosch také zdůraznil význam tradiční rodiny. Čaputová v reakci vybídla své sympatizanty k jednotě.

Právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se v minulosti vyslovila pro adopce dětí homosexuálními páry, což označila za lepší možnost, než ponechání nezletilých v dětských domovech.

„Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta-kandidátku na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem,“ řekl při kázání Orosch, který ve funkci trnavského arcibiskupa nahradil Bezáka.

Orosch během bohoslužby hovořil také o úctě k pravým hodnotám včetně tradiční rodiny, jejímž základem je podle něj jeden muž a jedna žena, otec a matka. Slovensko, kde se většina obyvatel hlásí ke katolické církvi, dosud nezavedlo ani registrovaná partnerství párů stejného pohlaví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn- ČTK  Foto:  Facebook,com, screenshot video tyzden.sk

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář