Klášter v Nové Říši ukáže návštěvníkům cenné liturgické předměty

Nová Říše – Klášter premonstrátů v Nové Říši na Jihlavsku představil upravený prohlídkový okruh s novou klenotnicí. Vystavil v ní dochované cenné liturgické předměty, jako jsou monstrance, kalichy a relikviáře, k vidění je na této trase i část obrazů z klášterních sbírek. Provedené úpravy jsou součástí projektu dotovaného z evropského programu IROP, který teď klášter uskutečňuje. Vyplývá to z údajů na jeho webu.

Pravidelné prohlídky kláštera se konají od 1. července do konce srpna, a to čtyřikrát denně. Průvodcovská služba je v tomto období zajištěná i v pondělí, kdy má řada jiných památek zavřeno, řekl ČTK Štěpán Jiří Novák z kláštera. Turisté se do kláštera nedostanou pouze v neděli dopoledne, kvůli bohoslužbám. Mimo letní prázdniny si zájemci musí domluvit prohlídku předem.

V nadcházející turistické sezoně budou v klášteře přístupné tři prohlídkové trasy. Vedle nově upravených prostor bývalé prelatury zahrnují kostel svatého Petra a Pavla, kapli svaté Anny a klášterní knihovnu s tisíci cenných svazků. Návštěvníci se také mohou seznámit s výsledky archeologických průzkumů prováděných při nedávné opravě kamenné podlahy křížové chodby.

Uskutečňovaný dotovaný projekt za víc než 20 milionů korun obsahuje více položek, například i restaurování vybraných obrazů. Premonstráti budou ještě také například pracovat na obnovení klášterních zahrad.

Klášter v Nové Říši postihla během 800 let od založení řada tragických událostí. Totalitní režimy se ho v minulém století snažily zlikvidovat dvakrát. Část řeholníků zahynula v nacistických koncentračních táborech. Po nástupu komunistického režimu byli řeholníci zatčeni v roce 1950 a ve zinscenovaném procesu odsouzeni k mnoha letům vězení a pracovním táborům. Klášter pak sloužil 40 let jako vojenské skladiště.

Premonstráti s opravami klášterních budov začali po svém návratu v roce 1991. Jedno křídlo kláštera slouží jako dům s pečovatelskou službou.

 

Autor: ČTK  Datum: 6. července 2020  Foto: klášter v Nové Říši

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář